OPINIONE

 • Igli Cara, mes doganierit dhe avokatit

  24/05/2013 - 15:28
  Nga Artur Llana Dje, kreu i PD-së së Durrësit Igli Cara, një nga njerëzit që ka ushtruar më shumë ndikim në media lokale qoftë dhe me miq po edhe me njerëz që i ka gënjyer për biznese dhe për t’i...
 • President, larg duart nga media!

  24/05/2013 - 12:18
  Nga Andrea Stefani Presidenti i Republikës, Bujar Nishani, ka organizuar një takim me gazetarë për t’u dhënë mediave disa porosi se si duhet të sillen gjatë fushatës zgjedhore. Dhe Nishani ka...
 • Një acarim i skajshëm për një debat real rreth Ramës

  23/05/2013 - 11:28
  Nga Mero Baze Ka një reagim të tepruar të lexuesve ndaj një editoriali të Andi Bushatit rreth faktit që ai e konsideron të motivuar paraqitjen e rrezikut për jetën ndaj Edi Ramës pas 21 janarit. Gati...
 • Dyzimi i qëllimshëm i LSI

  22/05/2013 - 16:41
  Nga Roland Lami Deklaratat e përsëritura të përfaqësuesve të LSI kanë nxitur hamendësimet mbi domethënien e tyre dhe të sjelljes politike të kësaj force në ditët në vazhdim. Në komentet e një pjese...
 • Mbi rrotacionin

  22/05/2013 - 16:29
  Nga Hamdi Jupe Zgjedhjet e 23 qershorit po afrojnë dhe bashkë me to po thellohet edhe debati teorik lidhur me rolin e këtyre zgjedhjeve. Rrotacion jo rrotacion, ndërrim pushteti, ndërrim ekipesh apo...
 • Mazhoranca, opozita dhe double standardi ynë

  22/05/2013 - 14:46
  Nga Mustafa Nano Pas publikimit të listave nga ana e partive u vu re që vëmendja e të gjithëve u drejtua tek “risitë e çuditë” e listave të PS-së, dhe fare pak vëmendje pati, për të mos thënë aspak,...
 • Kush kërkon ta vrasë Ramën?

  21/05/2013 - 23:33
    Në mini-dokumentarin që u shfaq gjatë prezantimit të Edi Ramës në Vlorë, pati një episod mjaft domethënës që u kalua pothuajse në heshtje nga mediat dhe komentatorët. Aty nga mesi i këtij materiali...
 • Kur gjykon Eni

  20/05/2013 - 22:42
  I trajtuar së fundmi në “Shihemi në gjyq” të programit televiziv “E diela shqiptare”, rasti i ndërmjetësimit Visha-Muça ka befasuar. Jo për nga mënyra si shkoi debati mes babait të Nazime Vishës, 18...
 • Drejt modelit që siguron një Shqipëri pa plehra

  20/05/2013 - 22:06
  Nga Lavdosh Ferruni Shqipëria është pis. Cipa e trashë e plehrave bëhet gjithnjë e më e trashë. Kur flasim për një Shqipëri pa plehra Qeveria flet për grumbullim plehrash, dërgim në landfill,...
 • Rifitimi i qytetarisë europiane përmes trashëgimisë kulturore

  17/05/2013 - 17:39
  ·    Territoret shqiptare me Durrësin si një kryeqendër e botës mesdhetare, kaq i famshëm deri në Mesjetën e vonshme... është vendi ku zhvillohen ngjarjet e një romani kalorësiak të shekullit XII, të...
 • Të ardhur e të ikur

  17/05/2013 - 13:31
  Nga Ardian Vehbiu Kohët e fundit dëgjojmë të flitet gjithnjë e më shpesh për katundarë e qytetarë; debat ky të cilit as këtu në PTF s’i kemi lënë gjë mangët. Natyrisht termi katundar është i ngarkuar...
 • Normalitet apo ekstremizëm paszgjedhor

  16/05/2013 - 15:55
  Nga Artan Hoxha KENDVESHTRIME MBI ZGJEDHJET Zgjedhjet e 23 qershorit mund të shihen, e në fakt po shihen nga këndvështrime të ndryshme: e djathtë / majtë; vazhdimësi / rrotacion; anti-Ramë / anti-...
 • Tetë vjet që shkuan

  16/05/2013 - 15:53
  Nga Dritan Hila Kur tetë vjet përpara Sali Berisha vinte në pushtet për herë të dytë, pavarësisht makijazhit mediatik, vështirë se besohej ndryshimi. Kush i shërbeu atëherë, sot me siguri ndjen turp...
 • Elitat dhe politika

  16/05/2013 - 15:49
  Nga Ndue Dedaj Njerëzit, sa herë vijnë fushatat elektorale, i mbajnë sytë për nga elitat e vendit, a do të përfshihen ato në politikë, a do t’i thithë politika apo jo kapacitetet intelektuale të...
 • Saliu, Durrësi dhe deti!

  16/05/2013 - 15:43
  Nga Ilir Beqja Saliu i qeverisë ishte të martën në Durrës dhe inauguroi fillimin e punimeve të portit të ri të peshkimit. Shfrytëzoi përsëri rastin për të sulmuar Vangjush Dakon, kryetarin e bashkisë...
 • Lista e kushtëzuar e Berishës

  16/05/2013 - 15:35
  Nga Armand Shkullaku Lista e Sali Berishës për 23 qershorin ka provokuar shumë komente, mes të cilave dallojnë ato që i mëshojnë një lufte të heshtur klanesh brenda PD si dhe ato që analizojnë...
 • Funksioni? Analfabet me diplomë!

  15/05/2013 - 16:42
  Nga Monika Shoshori Stafa Një prej lajmeve më tronditëse për botën shqiptare gjatë muajit të fundmë ishte ai për rritjen absolute të analfabetizmit funksional. Sipas një njoftimi zyrtar të Bankës...

Pages