OPINIONE

 • Efekti Rashomon

  28/04/2013 - 22:17
  Nga Ardian Vehbiu E keni vënë re që nuk po arrin njeri ta rrëfejë, qetë dhe natyrshëm dhe shtruar, incidentin e Vjenës, midis kryetarit të opozitës Edi Rama dhe një diplomati në ambasadën shqiptare...
 • VES(H)I

  27/04/2013 - 13:46
  Nga Artan Hoxha BORXHET LAHEN NE KETE BOTE Veç një tërheqje të lehtë të veshit i bëra Diplomatit të Ri. Kishte ardhur të më përgjonte e provokonte për llogari të Doktorit. Askush nuk e mori vesh atë...
 • Domethënia dhe pasojat dëmtuese të vendimit të Bamir Topit

  24/04/2013 - 13:52
  Nga Henri ÇILI Dje kanë ndodhur dy lajme të rëndësishme për të djathtën: njëri me natyrë unifikuese e tjetri me natyrë përçarëse e dëmtuese. Aleanca e djathtë, një grupim partish të qendrës e të...
 • Ëndrra presidenciale e Jozefinës

  22/04/2013 - 15:54
  Nga Eduard Zaloshnja Fakti që Jozefina dhe deputetët besnikë të saj bllokuan kandidaturën e Artan Hoxhës për postin e Presidentit të Republikës, ndërkohë që përkrahën kandidaturën e presidentit...
 • Z. Volfarth KQZ nuk është skuadër futbolli

  21/04/2013 - 13:50
    Nga Artan Mullaj Zoti Volfarth! Pas dorëheqjes së anëtarëve të KQZ-së, si reagim ndaj ndërhyrjes së shtetit në një institucion të pavarur, ju thatë se KQZ-ja sigurisht mund të operojë edhe me...
 • Pranvera e vetmisë së madhe

  20/04/2013 - 11:17
  Nga Imer Mushkolaj Sali Berisha është kthyer në njeri të rrezikshëm për demokracinë dhe stabilitetin e Shqipërisë. Ai, thjesht, ka dalë nga kontrolli. S’mund t’i ndihmojnë dot as “aleatët” e...
 • Rreziku i konformizmit dhe morali politik

  19/04/2013 - 14:55
  Nga Besart Kadia Në filozofi relativizmi ka qenë armiku kryesor i papatit. Teoria e relativizmit në etikë shpjegon se çfarë nuk është morali, sesa detyrimisht çfarë është ai. Në këtë këndvështrim...
 • KQZ “conection”

  19/04/2013 - 14:39
  Nga Artur Zheji Është për t’u habitur se si pothuajse në harkun e një dremitjeje të shkurtër pranverore, situata e tensionuar politike shqiptare shpërtheu furishëm, dhe furia e këtij shpërthimi,...
 • Në këmbë apo ulur?

  19/04/2013 - 12:43
  Nga Fatos Baxhaku Sikurse e shohim përditë, politika jonë ka plot e plot mëkate. Është konfliktuale, hatërmbetëse, nervoze, shumë herë zemërngushtë dhe me horizont të cunguar. Shumë herë të tjera...
 • Respekt për dorëheqjen

  18/04/2013 - 19:11
  Nga Ardian Vehbiu Pas nënkryetarit Denar Biba, edhe një anëtare e KQZ-së, Albana Shtylla, njoftohet se ka dhënë dorëheqjen. Arsyeja është e njëjtë: cenim i pavarësisë së institucionit. Janë akte,...
 • Pakti Rama Meta në plan të dytë

  18/04/2013 - 19:07
  Nga Armand Shkullaku Dorëheqjet e njëpasnjëshme të dy anëtarëve të propozuar nga PS në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve krijuan huti dhe pasiguri për atë çka mund të ndodhë në ditët në vijim....
 • Na bashkoi Berisha

  18/04/2013 - 19:00
  Nga Skënder Minxhozi Një lojë e fatit deshi që viktima e parë e bashkimit të së majtës të mos jetë Sali Berisha, por delfini i tij politik Lulzim Basha. Kreu i bashkisë së kryeqytetit do të ketë të...
 • KQZ, kalaja ku Berisha mund të festojë i ngujuar

  17/04/2013 - 15:00
  Nga Arben Rrozhani Kryeministri i Shqipërisë, Sali Berisha ia arriti që të ketë anëtarin e tij (zyrtarisht në emër të partisë aleate PR) në Komisionin Qendror të Zgjedhjeve. Njërin prej atyre që...
 • Marrëveshja Rama-Meta si çështje morale

  17/04/2013 - 14:57
  Nga Fatos Lubonja Në një shkrim të para do kohësh, kur ishte hedhur tashmë ideja se duhet të bashkoheshin të gjithë qelbësirat kundër Berishës, kam shkruar se ky veprim mund të kthehet në bumerang...
 • Kthesa e Berishës

  17/04/2013 - 14:17
  Nga Andi Bushati Burri i shtetit është shndërruar brenda dy vitesh në kërcënim për shtetin. Nuk ka tanimë asnjë dyshim, se pasi i ka hedhur në koshin e plehrave “rekomandimet” urdhëruese të...
 • Ilegjitim

  17/04/2013 - 14:15
  Nga Fatos Tarifa Rrallë, shumë rrallë kam ndjekur në TV ndonjë seancë diskutimesh në Parlamentin shqiptar. Përvojat e së shkuarës dhe niveli i përfaqësimit dhe i diskutimeve në atë sallë më kanë bërë...
 • Regjim pa fund dhe fund pa regjim

  17/04/2013 - 10:43
  Nga Klejdi Këlliçi* Shumëkush reagoi keq dhe rëndë ndaj koalicionit PS-LSI. Reaksione që mbi të gjitha vinin nga rrjetet sociale dhe forumet e ndryshme online, ndofta aty ku liria e të shprehurit dhe...

Pages