OPINIONE

 • Depresioni si burim krijimtarie, jo si shkak vetëvrasje

  29/11/2012 - 13:37
  “Të gjithë burrat e jashtëzakonshëm në aktivitet filozofik apo politik, artistik apo letrar, kanë një karakter melankolik, disa aq shumë saqë janë prekur nga gjendje patologjike që rrjedhin nga ai”....
 • Sa i mbrojtur është qytetari

  19/11/2012 - 00:00
    Ndërsa CEZ lajmëronte përmes mediave se do shkëpuste energjinë elektrike për ujësjellësat duke ndërprerë kështu furnizimin me ujë të pijshëm për qytetarët këta të fundit pyesnin veten se pse duhet...
 • Obama dhe leksioni i tij

  11/11/2012 - 00:00
    "Puna që bëra, gjërat që mësova ato muaj më ndryshuan mua më tepër se sa unë ndryshova jetën e këtyre komuniteteve. Njoha shpresat dhe aspiratat e njerëzve të zakonshëm, të të përjashtuarve, të të...
 • Klanizimi i PD Durrës, rrezik për fitoren

  Forumi rinor i Partisë Demokratike ka festuar mbrëmjen e së shtunës Halloween-in në një nga lokalet e qytetit. Në ndryshim nga takimi i Sukthit ku mungonin drejtuesit qendror dhe lokal të këtij forumi, Gert Bogdani dhe Rezart Kthupi ishin këtë herë të pranishëm mes të rinjve
  05/11/2012 - 00:00
    Ditën e premte dega lokale e PD-së organizoi ceremoninë e anëtarësimit të 430 të rinjve dhe të rejave në gjirin e kësaj partie. Me këtë aktivitet Partia Demokratike duket se deshi të tregonte se...
 • 28 nëntori, festë e bashkimit apo ndarjes

  02/11/2012 - 00:00
    Politika shqiptare nuk i shpëton dot konfliktualitetit, madje edhe në raste festash. Festat e nëntorit gjithnjë janë kthyer në “mollë sherri” mes të majtës dhe të djathtës për ditën e çlirimit të...
 • Durrësi i kthyer në Venecia nga pak milimetra shi

  28/10/2012 - 00:00
    Të bjerë shi apo të mos bjerë? Kjo është dilema hamletiane me të cilën përballemi ne, qytetarët e Durrësit, sa herë qyteti përfshihet nga reshje të dendura, që fatmirësisht zgjasin vetëm një orë pa...
 • Ajshes, Shabanit, prokurorit & Co

  22/10/2012 - 00:00
    Ej Shaban, dy mundësi ka: Kazanova i vërtetë që vdiq në moshën 73 vjeçare ose do të thoshte që t’i je Kazanova i kohëve moderne dhe kapërceve çdo imagjinatë në emër të nevojës për dashuri, ose me...
 • Varrosja e dytë e Aishe Vatës

  13/10/2012 - 00:00
    Në mesjavë opinioni publik u trondit nga lajmi i pasqyruar në të gjitha mediat e shkruara dhe ato vizive për vrasjen makabre të një 18 vjeçareje nga fshati Vëllazërim i komunës Xhafzotaj në Durrës...
 • Neglizhenca kriminale e qeverisë ndaj desidencës antikomuniste

  12/10/2012 - 00:00
    Të gjithë ata që kanë sado pak ndjesi morale, shpirtërore e sociale nuk mund të mos jenë prekur dhe të qëndrojnë indiferent ndaj sakrificës sublime të vetëdjegies me benzinë të grevistit të urisë z...
 • Diplomat duhen merituar

  08/10/2012 - 00:00
    Sot mijëra studentë në mbarë vendin, në universitete publike apo private, startojnë vitin e ri akademik. Qeveria Berisha në këto shtatë vite qeverisje ka bërë përpjekje të mëdha për të shtuar...
 • Super të pasur apo të varfër?

  01/10/2012 - 00:00
    Pak ditë më parë raporti i kompanisë Wealth-X, e specializuar në studimin e pasurive të individëve, të cilat e kalojnë shifrën 30 milion USD, nxorri në pah se 55 pasanikë shqiptarë figuronin në...
 • Policia dështon në misionin e saj

  23/09/2012 - 00:00
    Të enjten e kaluar, Ministria e Brendshme, përmes zëdhënësit të saj, njoftoi opinionin publik për tre ndalime të rëndësishme. Nuk bëhej fjalë për elementë të botës së krimit që kishin rënë në duart...
 • Kur drejtësia vret

  16/09/2012 - 00:00
    Prej kohësh kriminaliteti në vend është rritur duke dëshmuar dobësimin e shtetit dhe forcimin e elementit kriminal. Vrasja e kryekomisar Adem Tahirajt me dritë hijet e saj mbi detajet dhe praktikën...
 • Durrsakët, qytetaria dhe pushteti

  03/09/2012 - 00:00
    Gjatë viteve të regjimit komunist mes banorëve të qytetit të Durrësit përflitej gjithnjë në biseda konfidenciale fakti se qyteti mijëravjeçar nuk drejtohej nga durrsakët, por në postin e sekretarit...
 • Nisin të qarkullojnë listat e para

  01/09/2012 - 00:00
    Pas përfundimit të sezonit veror politika shqiptare do t’i rikthehet edhe njëherë vrullshëm aktivitetit të saj, kjo dhe për faktin e thjeshtë se edhe rreth 9 muaj na ndajnë nga zgjedhjet e...
 • E djathtë alla shqiptarçe apo e djathtë moderne?

  30/07/2012 - 00:00
    Shumica e të huajve që kanë qëndruar në Shqipëri ose që kanë lidhje me familje shqiptare të emigruara jashtë shtetit, kanë përshtypjen se shoqëria shqiptare është strukturuar sipas një sistemi...
 • Pse femrat paguhen më pak

  30/07/2012 - 00:00
    Fenomeni nuk konstatohet vetëm në Shqipëri, por edhe në vendet më të zhvilluara perëndimore Barazia gjinore nënkupton përveç të drejtave të barabarta mes dy sekseve në të gjitha sferat e jetës edhe...

Pages