OPINIONE

 • Jepi gaz, zoti K!

  17/11/2013 - 18:27
  EDMOND TUPJA  Të premten që shkoi, para se zoti K, d.m.th. Kryeministër, të deklaronte që projekti për asgjësimin e më se 1000 tonëve gaz sarin nuk do të realizohet në Shqipëri, kisha ndër mend t’i...
 • Pse kemi frikë se do na e sjellin helmin në shtëpi

  13/11/2013 - 17:57
  FATOS LUBONJA   Tashmë kjo ka ndodhur, propozimi është bërë. Ndoshta ndonjë ditë do t’ia marrim vesh edhe emrin propozuesit, sepse ka gjithmonë një njeri të parë të cilit i shkon ndër mend.  Një gjë...
 • Armë kimike ? - Jo faleminderit !

  13/11/2013 - 13:29
  Nga Gladiola Busulla Durrës, 13 nëntor 2013- I tërë opinioni publik, mass media, shoqëria civile, qytetarët e thjeshtë, intelektualët, nxënësit në shkolla, më në fund e gjithë Shqipëria gjeti “gjuhën...
 • Skandal, uzina e Mjekësit ka demontuar municione kimike serbe

  12/11/2013 - 17:33
  Nga Gjergj Thanasi Në një shkrim timin te “Dita” dhe “Dyrrah” kam këmbëngulur që, në rast pranimi në Shqipëri të armatimit kimik të Asadit, për arsye të larta shtetërore, pra jo partiake apo më keq...
 • Rreziku i një helmimi të trefishtë

  11/11/2013 - 18:07
  BLENDI KAJSIU Pranimi i helmeve nga Siria rrezikon një helmim të trefishtë për Shqipërinë. Së pari, rrezikohet helmimi i qytetarëve dhe ambientit ku ne jetojmë. Së dyti, rrezikohet helmimi i...
 • Gaz dhe hare

  11/11/2013 - 11:05
  EDMOND TUPJA     “Festë të madhe ka Shqipëria/ Po vjen gazi nga Siria”, kështu do të kishte kënduar ndonjë rapsod popullor në kohën e diktaturës komuniste sikur Hoxha të kishte qenë aleat me Asadin...
 • Nobel për “Vetëvrasje”

  10/11/2013 - 15:02
  Nga Edi Sara  Një situatë dramatike ka ngjethur vëndin tonë dhe situatën ndërkombëtare, pas marrëveshjes së fundit që u arrit mes SH.B.A. dhe Rusisë për shkatërrimin e armëve kimike të Sirisë në...
 • Gruaja sot

  07/11/2013 - 12:51
  Gladiola Busulla  Që  nga gjeneza,                       Gruaja konsiderohet metaforë e dashurisë, e spiritualitetit dhe e dhembshurisë. Ajo është e prirur të refuzojë dhunën, egocentrizmin dhe të...
 • Zotëria dhe Shërbyesi

  06/11/2013 - 15:44
   Gladiola  BUSULLA Dikush shërben, dikujt i shërbehet. Ab assuetis non fit passio. “Ajo që është e zakonshme bëhet si instiktive”- një nga parimet filozofike të Aristotelit. Kjo është motoja apo...
 • Kadeli dhe kastraveci

  06/11/2013 - 15:29
  FATOS LUBONJA  Para disa ditësh, në gazetën “Mapo” lexova një shkrim të gazetarit Arben Vata, me titull “Kadeli dhe kastraveci… si ushqim për mediat”. Shkrimi fillonte me pohimin: “Sigurisht që nuk...
 • Fytyra e një prindi bëhet më e bukur, kur i buzëqesh fëmijës së tij

  05/11/2013 - 14:58
  Nga Gladiola  Busulla  Durrës, 5 nëntor 2013- Unë besoj se fëmijët në botë duhet të jenë të lirë të rriten në shëndet, paqe dhe dinjitet, - thotë Nelson Mandela. Fëmijëria është një pjesë e çmuar e...
 • Kthimi i një presidenti

  04/11/2013 - 16:12
  Nga Pëllumb Xhufi    4 Nentor 2013 - Ngjan me një lojë basti, por pyetja-enigmë që shtrohet këto ditë, në prag të vizitës në Tiranë të Z. Karolos Papulias, është: si do të sillej sot, pas 8 vjetësh,...
 • Kryekuzhinieri

  03/11/2013 - 17:48
  EDMOND TUPJA Para dy-tri ditësh, në mbrëmje, kanali televiziv frankofon “TV5 Monde” dha një lajm që m’u duk interesant. Sigurisht, jo kushedi çfarë, por lajm, gjithsesi. Bëhej fjalë për daljen në...
 • Fillimi i marrëzisë, jo fundi i saj

  30/10/2013 - 12:07
  ARTAN HOXHA  AKSION POLICOR NE VEND TE INSPEKTIMIT TATIMORPolicia e Shtetit iu sul lojërave të fatit. Rilindësit janë kundra vesit të bixhozit.  I udhëheq virtyti. Ministri i Brendshëm tha se ato do...
 • Mbi vëllimin poetik “Inanna” të durrsakes Gladiola Busulla

  26/10/2013 - 13:30
  Nga Alfred Ziu*  Shekulli i internetit e ka zhytur njerëzimin në honet e një adoleshence të përgjithshme, në një kohë që letërsia, pse jo vetë poezia, duket se ka humbur besimin kur flet në emër...
 • Kryeministri Edi Rama dhe precedenti Arqile Gorea

  25/10/2013 - 18:59
  Nga Gjergj Thanasi Në 3 korrik 2005 PD-ja, pas tetë vitesh në opozitë me ndihmën edhe të aleatëve, fitoi ngushtë mbi socialistët e velur deri në kalbësi pas tetë vitesh pushteti. Fitorja ishte...
 • Il trattato come portatore di un notevole deficit sociale

  25/10/2013 - 09:21
  Da ALDA KUSHI Il deficit sociale[1] è l’altra questione deficitaria che presenta il Trattato Costituzionale. Molti sociologi ritengono che esso sia uno delle principali ragioni che ha portato al suo...

Pages