OPINIONE

 • Rifitimi i qytetarisë europiane përmes trashëgimisë kulturore

  17/05/2013 - 17:39
  ·    Territoret shqiptare me Durrësin si një kryeqendër e botës mesdhetare, kaq i famshëm deri në Mesjetën e vonshme... është vendi ku zhvillohen ngjarjet e një romani kalorësiak të shekullit XII, të...
 • Të ardhur e të ikur

  17/05/2013 - 13:31
  Nga Ardian Vehbiu Kohët e fundit dëgjojmë të flitet gjithnjë e më shpesh për katundarë e qytetarë; debat ky të cilit as këtu në PTF s’i kemi lënë gjë mangët. Natyrisht termi katundar është i ngarkuar...
 • Normalitet apo ekstremizëm paszgjedhor

  16/05/2013 - 15:55
  Nga Artan Hoxha KENDVESHTRIME MBI ZGJEDHJET Zgjedhjet e 23 qershorit mund të shihen, e në fakt po shihen nga këndvështrime të ndryshme: e djathtë / majtë; vazhdimësi / rrotacion; anti-Ramë / anti-...
 • Tetë vjet që shkuan

  16/05/2013 - 15:53
  Nga Dritan Hila Kur tetë vjet përpara Sali Berisha vinte në pushtet për herë të dytë, pavarësisht makijazhit mediatik, vështirë se besohej ndryshimi. Kush i shërbeu atëherë, sot me siguri ndjen turp...
 • Elitat dhe politika

  16/05/2013 - 15:49
  Nga Ndue Dedaj Njerëzit, sa herë vijnë fushatat elektorale, i mbajnë sytë për nga elitat e vendit, a do të përfshihen ato në politikë, a do t’i thithë politika apo jo kapacitetet intelektuale të...
 • Saliu, Durrësi dhe deti!

  16/05/2013 - 15:43
  Nga Ilir Beqja Saliu i qeverisë ishte të martën në Durrës dhe inauguroi fillimin e punimeve të portit të ri të peshkimit. Shfrytëzoi përsëri rastin për të sulmuar Vangjush Dakon, kryetarin e bashkisë...
 • Lista e kushtëzuar e Berishës

  16/05/2013 - 15:35
  Nga Armand Shkullaku Lista e Sali Berishës për 23 qershorin ka provokuar shumë komente, mes të cilave dallojnë ato që i mëshojnë një lufte të heshtur klanesh brenda PD si dhe ato që analizojnë...
 • Funksioni? Analfabet me diplomë!

  15/05/2013 - 16:42
  Nga Monika Shoshori Stafa Një prej lajmeve më tronditëse për botën shqiptare gjatë muajit të fundmë ishte ai për rritjen absolute të analfabetizmit funksional. Sipas një njoftimi zyrtar të Bankës...
 • Heqja e maskave

  15/05/2013 - 15:21
  Nga Fatos Lubonja Pse kur dëgjon njerëzit duke komentuar listat e famshme të deputetëve të krijohet përshtypja se perceptimi i tyre është se jemi në një fazë të re të degjenerimit të sistemit tonë...
 • Mitingu i Testamentit

  13/05/2013 - 23:56
  Nga Mero Baze ·         Thirrjet në mitingun e PD: “Ka-qi, Ka-qi… Është fjala për Islamin” / Finalja e komentit të Mero Bazes u përdor si titull me konotacion “lapërdhar”nga portali i Mustafa Nanos “...
 • Frymë të vdekura

  13/05/2013 - 14:52
  Nga Leonard Boduri Modeli feudal i funksionimit të partive politike e ka shfaqur përsëri veten me prepotencë me anë të publikimit të listave të mbyllura për zgjedhjet parlamentare. Në listat...
 • Kur Kokëdhima ringjalli Berishën në vitin 2000-2001

  12/05/2013 - 14:37
  Nga Ilir Yzeiri Panorama e medias shqiptare, në këta njëzet e ca vjet, qoftë ajo e shkruar, qoftë ajo audiovizive është një realitet ende i panjohur. Personalisht bëj pjesë ndër ata të paktë gazetarë...
 • Pse kjo rendje e ethshme për deputet?

  10/05/2013 - 18:13
  Nga Mentor Nazarko Formulimi i listave nga partitë kryesore në vend ka hapur shumë debate, të cilat kanë mbetur ende të pambyllura dhe me siguri do të vazhdojnë gjatë. Në këtë prirje për të ruajtur...
 • Ngjarja "Kokëdhima" më kapi në befasi e më la gojëhapur

  08/05/2013 - 20:27
  “Ka shumë njerëz kureshtarë për listat. Unë jam një nga ata. Dua të marr vesh, nëse do të jetë në listat e PS-së mbiemri ‘Kokëdhima’”, shkruaja dje në mesditë në “Twitter”-in e “Respublica”-s. Ishte...
 • Si mall pa zot!

  08/05/2013 - 13:27
  Nga Ahmet Shqarri Kështu, si një mall pa zot, ku çdo njeri mund të sillet e të veprojë si të dojë e pa i hyrë gjemb në këmbë, kanë mbetur shumë gjëra në Shqipëri, duke përfshirë edhe sportin. Një...
 • Deputetet janë shndërruar në matrioshka ruse

  08/05/2013 - 12:05
  Nga Roland Lami Publikimi i listave të dy koalicioneve i dha fund ankthit të deputetëve dhe të lidershipeve respektive për këto zgjedhje. Nisur nga ky fakt, çdokush që është i interesuar për të...
 • Kodi i Etikës dhe ndotja e ekraneve

  08/05/2013 - 12:02
  Nga Petrit Qejvani Që mjedisi politik, shoqëror dhe morali në përgjithësi është i ndotur sa e ka kapërcyer vijën e kuqe në Shqipëri, nuk themi ndonjë gjë të re. Por që rruga me gjithçka negative, që...

Pages