OPINIONE

 • Halimi, Klosi…po ku janë durrsakët?

  07/05/2013 - 12:46
  Nga Bashkim Hoxha Duhet t’i thotë dikush kryesuesit të listës së PD në Durrës, Eduart Halimit, se njeriu që ka takuar, kryetari i njërës prej shoqatave të të përndjekurve në Durrës, nuk quhet Agron...
 • Triumf i tripolaritetit të majtë

  07/05/2013 - 12:43
  Nga Mero Baze Listat përfundimtare të Partisë Socialiste dhe debatet që prodhuan ato, vulosën përfundimisht faktin se e majta shqiptare prej vitit 2002 ka mbetur një e majtë trepolare. Listat...
 • Një votë mbi arsyen, jo mbi mitet

  06/05/2013 - 14:19
  Nga Fatmir Shehu -Partitë politike dhe përfaqësimi i tyre  elektoral. Shoqëria njerëzore, është e ndarë kryesisht  sipas mirëqenies ekonomike në dy shtresa kryesore që kurrë s’kanë qenë numerikisht...
 • Të rrëzuarat në sallë

  06/05/2013 - 13:24
  Nga Desada Metaj* Në një sallë mijëra-vendesh të mbushur tej e tej me gra, gëzimi dhe entuziazmi më duket si gjëja më e pavend, ndërsa në skenë ka këngëtare që mbajnë fjalime dhe politikane që...
 • Shqiptarët e 5 Majit

  05/05/2013 - 11:01
  Nga: DRITAN HILA Kur komunistët shqiptarë caktuan 5 majin si ditën e përkujtimit të dëshmorëve shqiptarë të të gjitha kohërave, pak arsye ka pasur, pse pikërisht dita e vrasjes së Qemal Stafës u...
 • Kush mund t’i fitojë zgjedhjet më 23 qershor

  02/05/2013 - 08:45
  Nga Agron Tufa* I duam apo nuk i duam, zgjedhjet parlamentare i kemi te porta. Dhe gjithkënd prej jush, më se një herë e kanë pyetur në njëfarë mënyre se: Si të duken këto zgjedhje? Kush mund t’i...
 • Atdheu im, i vetmi vend në botë…

  02/05/2013 - 08:36
  Nga Pëllumb Kulla* Atdheu im është i vetmi vend në botë, ku udhëheqësin e duan më shumë se udhën! *** Atdheu im është i vetmi vend, ku njerëzit u këndojnë këngë dhe himne dashurie udhëheqësve që në...
 • Fëmijët e harruar

  30/04/2013 - 13:10
  Nga Fatos Baxhaku Mbi këtë valë të rrokopujshme elektorale, që na ka përfshirë të gjithëve, notojnë lloj-lloj termash, konceptesh, planesh hijerënda, reforma, synime të mëdha për ta çuar vendin...
 • Para-demokracia

  Pajtim Lutaj
  30/04/2013 - 12:12
  Kur Kaç Islami erdhi të fshihej me pardesy grash në studion time Nga Pajtim Lutaj* Pranvera e këtij viti, 2013, i gjen shqiptarët anembanë globit më të bashkuar se kurrë por edhe më të motivuar për t...
 • Kur “i gjati” i shkuli veshin veshgjatit!

  30/04/2013 - 09:30
  Nga Fate Velaj Nesër  në Vjenë do të përkujtohen të shtatat e ditës kur i gjati i shkuli veshin veshgjatit, ose, siç u quajt ndryshe, në mënyrë më diplomatike, “incidenti i Vjenës”, i krahasueshëm...
 • Efekti Rashomon

  28/04/2013 - 22:17
  Nga Ardian Vehbiu E keni vënë re që nuk po arrin njeri ta rrëfejë, qetë dhe natyrshëm dhe shtruar, incidentin e Vjenës, midis kryetarit të opozitës Edi Rama dhe një diplomati në ambasadën shqiptare...
 • VES(H)I

  27/04/2013 - 13:46
  Nga Artan Hoxha BORXHET LAHEN NE KETE BOTE Veç një tërheqje të lehtë të veshit i bëra Diplomatit të Ri. Kishte ardhur të më përgjonte e provokonte për llogari të Doktorit. Askush nuk e mori vesh atë...
 • Domethënia dhe pasojat dëmtuese të vendimit të Bamir Topit

  24/04/2013 - 13:52
  Nga Henri ÇILI Dje kanë ndodhur dy lajme të rëndësishme për të djathtën: njëri me natyrë unifikuese e tjetri me natyrë përçarëse e dëmtuese. Aleanca e djathtë, një grupim partish të qendrës e të...
 • Ëndrra presidenciale e Jozefinës

  22/04/2013 - 15:54
  Nga Eduard Zaloshnja Fakti që Jozefina dhe deputetët besnikë të saj bllokuan kandidaturën e Artan Hoxhës për postin e Presidentit të Republikës, ndërkohë që përkrahën kandidaturën e presidentit...
 • Z. Volfarth KQZ nuk është skuadër futbolli

  21/04/2013 - 13:50
    Nga Artan Mullaj Zoti Volfarth! Pas dorëheqjes së anëtarëve të KQZ-së, si reagim ndaj ndërhyrjes së shtetit në një institucion të pavarur, ju thatë se KQZ-ja sigurisht mund të operojë edhe me...
 • Pranvera e vetmisë së madhe

  20/04/2013 - 11:17
  Nga Imer Mushkolaj Sali Berisha është kthyer në njeri të rrezikshëm për demokracinë dhe stabilitetin e Shqipërisë. Ai, thjesht, ka dalë nga kontrolli. S’mund t’i ndihmojnë dot as “aleatët” e...
 • Rreziku i konformizmit dhe morali politik

  19/04/2013 - 14:55
  Nga Besart Kadia Në filozofi relativizmi ka qenë armiku kryesor i papatit. Teoria e relativizmit në etikë shpjegon se çfarë nuk është morali, sesa detyrimisht çfarë është ai. Në këtë këndvështrim...

Pages