OPINIONE

 • Në pritje

  06/08/2013 - 11:46
  EDMOND TUPJA 6 gusht 2013 - Ja, tashmë të gjithë e morën vesh përbërjen e kabinetit të ri qeveritar, e shuan kureshtjen e tyre të parë. Por pritja e tyre vazhdon, tani ata presin të shohin se si do...
 • Jemi në Luftë

  05/08/2013 - 19:33
  Nga Loer Kume* Mbrëmje e bukur. Qetësi. Një shëtitore. Ose e thënë snob, një “recreation center” sepse është në një qytet turistik të turizmit të madh shqiptar.Lokalet plot. Njerëz që kalojnë...
 • Dyshimi që duhet të ndjekë qeverinë e re

  28/07/2013 - 22:55
  28 korrik 2013 - Intervista e gazetares së BBC Sarah Montague me Edi Ramën, ishte një leksion për gazetarinë shqiptare. Besoj se edhe për Edi Ramën. Fillimisht më erdhi të them se ishte si një...
 • Përzgjedhja e kryetarit të ri të PD, proces tërësisht i deformuar

  24/07/2013 - 15:24
  Nga Sokol Olldashi* Në përfundim të atij që duhet të ishte procesi i zgjedhjes së kryetarit të ri të PDSH, në respekt të të gjithë atyre që si anëtarë, simpatizantë, votues të PD-së apo njerëz të...
 • Detroit, falimenti i një qyteti

  22/07/2013 - 15:21
  Kur General Motors plotësoi dokumentet e falimentit në vitin 2009, shumë menduan se ishte fundi i atij që, njëherë e një kohë, qe prodhuesi më i madh i makinave në botë. Kompania kishte mbetur pa...
 • Korrupsioni kalbëzoi arsimin në Durrës

  12/07/2013 - 20:35
  Nga Xhevahir Gradica  Korrupsioni, presioni dhe servilizmi janë shkaktarët kryesore që e kanë fundosur arsimin e qarkut të Durrësit në një gropë të madhe e të zeza. Këtë fat e pati e gjitha piramida...
 • Po tani cili do të na e ketë fajin?

  11/07/2013 - 17:07
  Nga Fatos Baxhaku Në Vlorë, të paktën para do kohësh rrëfehej kjo barsoletë. Dy shokë të ngushtë e kishin bërë zakon që të pinin kafen e mëngjesit gjithmonë bashkë e gjithnjë në të njëjtin klub të...
 • Hapja e gabuar e partive politike

  11/07/2013 - 17:00
  Nga Besart Kadia* Fjalimi i parë i kryetarit të koalicionit fitues të zgjedhjeve parlamentare ishte i standardit europian. Siç ishte dhe ai i kryeministrit në ikje tri ditë pas zgjedhjeve. Pas këtyre...
 • PD ka nevojë për lidership, jo për lider

  11/07/2013 - 16:13
  Nga Bislim Ahmetaj Do ta kisha titulluar këtë shkrim “Partia Demokratike ka nevojë për rremtarë, dhe jo për timonier”, pasi bregun e dinë më mirë rremtarët se timonieri, por shqipja e sotme dhe vendi...
 • Ja shkaktarët e humbjes së PD-së në Durrës*

  10/07/2013 - 18:46
  Nga Artur Llana Nuk kanë kaluar shumë ditë dhe Berisha e ka marrë veten. Ai shikohet si humbës dhe pse po tregohet gjithnjë e më shumë triumfator. Po e bukura e gjithë kësaj, ka të bëjë me një lloj...
 • Ky popull mosmirënjohës!

  09/07/2013 - 11:18
  Nga: KIÇO BLUSHI A ka të drejtë populli të jetë mosmirënjohës ndaj dikujt, ndaj një OJF-je, partie apo ndaj një udhëheqësi? Ka ndonjë lidhje varësie mosmirënjohja e popullit me të zgjedhurit e vet,...
 • Pse jo Olldashi?

  08/07/2013 - 11:30
  Nga Klejdi Këlliçi Shumëkush pretendon se partitë duhet t’u nënshtrohen rregullave të shkruara të garës demokratike, ‘një anëtar një votë’, dorëheqje në rast humbjeje e kështu me radhë. Realiteti nuk...
 • Basha apo Olldashi?!

  05/07/2013 - 09:36
  Që e nesërmja mos të jetë më e hidhur se e sotmja, PD duhet të nisë procesin post-Berisha me shumë seriozitet dhe rregulla të forta. Me bindjen që personat ikin, ndërsa rregullat vlejnë edhe pas tyre...
 • Garë brenda PD apo?…

  03/07/2013 - 13:42
  Nga Besnik Mustafaj Partia Demokratike do të nisë këto ditë fushatën për të zgjedhur kryetarin e vet të ri sipas parimit “një anëtar, një votë”. Për ne demokratët kjo është ngjarja më e rëndësishme...
 • Turizëm pa edukim profesional??!! Mision i pamundur!!!

  01/07/2013 - 20:45
  Nga Elvis Kotherja Tashmë e pranuar publikisht nga shqiptarët, por edhe nga politika, se industria e turizmit është një nga degët e rëndësishme të ekonomisë shqiptare, për arsyet që dihen, dhe nuk...
 • Madhështia e shpërfillur e thjeshtësisë

  01/07/2013 - 13:09
  Nga Andrea Stefani Dje në mëngjes, m’u para hyrjes së pallatit ku banoj, pashë një grumbullim që jepte e merrte përkulur mbi një njeri të rrëzuar.  I derdhnin ujë mbi fytyrën e bërë meit, ndërsa ia...
 • Berisha: Letër Gentjanit!

  01/07/2013 - 10:21
  Nga Sali Berisha I dashur Gentjan, komenti yt në ‘FB’, që u vendos dje pasdite edhe si status, u bë me shpejtësi një “bestseller” në rrjetin tonë social. Nga ‘Insight’ rezulton se ka mbi 23.200 ‘like...

Pages