OPINIONE

 • Peripeci të reja për biznesin e Shqipërisë në Kosovë

  10/08/2013 - 19:42
  Nga Shpëtim Luku* Biznesmenët e Shqipërisë, që kanë shtrirë aktivitetin e tyre në Kosovë, vazhdojnë të përballen me peripeci të vazhdueshme gjatë ushtrimit të aktivitetit të tyre. Improvizimet e...
 • Qeveria e re dhe qytetari shqiptar

  09/08/2013 - 20:51
  Dorian Koçi*   Javët e fundit, opinioni publik është fiksuar dhe përkushtuar pas krijimit të qeverisë së re dhe përbërjes së saj. Në studio televizive, në gazeta të shtypit të përditshëm e në...
 • Durrësi pa ujë, braktiset nga pushuesit

  09/08/2013 - 20:45
  Nga Mark Brunga Kriza e thatësirës ka prekur pikërisht zonën turistike, Durrësin dhe rrethinat e tij. Edhe pse qe propaganduar rritje e sasisë së orëve të furnizimit, thatësira tashmë është prezente...
 • Streha e fundit e horrave

  09/08/2013 - 16:08
  Ismail Kadare Gjatë gjithë vitit 1999, për herë të parë në jetën time, për shkak të luftës në Ballkan, kam mbajtur, në mënyrë të vijueshme, shënime. Nën titullin “Ra ky mort e u pamë”, shënimet, në...
 • I duam, na duan

  09/08/2013 - 09:06
  Nga Ardian Vehbiu   Dikur në vitet 1980, një francez që pat ardhur në Tiranë për të mësuar shqipen, e me të cilin më pas u bëmë dhe jemi sot e kësaj dite miq, më pat pyetur se cili ishte ai popull...
 • Qyteti i fëmijëve dhe baroni në pemë

  08/08/2013 - 20:56
   Nga Gentiana Minga*   E mora vesh nga Daniela që na ekzistoka që prej dhjetë vjetësh në Bolzano, Qyteti i Fëmijëve. Daniela nxiton këtë mëngjes vere, sepse duhet të shoqërojë Beatriçen te Qyteti...
 • Çfarë humbim kur dhunohen gratë?

  07/08/2013 - 23:09
  AGIM BAÇI 7 gusht 2013-  Vite më parë, teksa lexoja disa tekste lidhur me marrëdhëniet bashkëshortore, më pati mbetur në mendje një porosi profetike: “Gjëja më e mirë që mund të bëjë një baba për...
 • Një ditë agjërim

  06/08/2013 - 13:45
   ELIZABETH GOWING Do të vëreni shenjat e Ramazanit, muajit më të shenjtë nga të gjithë për myslimanët, nëse banoni në Kosovë, edhe në Prishtinë. Shenja më e dukshme është agjërimi i besimtarëve...
 • Në pritje

  06/08/2013 - 11:46
  EDMOND TUPJA 6 gusht 2013 - Ja, tashmë të gjithë e morën vesh përbërjen e kabinetit të ri qeveritar, e shuan kureshtjen e tyre të parë. Por pritja e tyre vazhdon, tani ata presin të shohin se si do...
 • Jemi në Luftë

  05/08/2013 - 19:33
  Nga Loer Kume* Mbrëmje e bukur. Qetësi. Një shëtitore. Ose e thënë snob, një “recreation center” sepse është në një qytet turistik të turizmit të madh shqiptar.Lokalet plot. Njerëz që kalojnë...
 • Dyshimi që duhet të ndjekë qeverinë e re

  28/07/2013 - 22:55
  28 korrik 2013 - Intervista e gazetares së BBC Sarah Montague me Edi Ramën, ishte një leksion për gazetarinë shqiptare. Besoj se edhe për Edi Ramën. Fillimisht më erdhi të them se ishte si një...
 • Përzgjedhja e kryetarit të ri të PD, proces tërësisht i deformuar

  24/07/2013 - 15:24
  Nga Sokol Olldashi* Në përfundim të atij që duhet të ishte procesi i zgjedhjes së kryetarit të ri të PDSH, në respekt të të gjithë atyre që si anëtarë, simpatizantë, votues të PD-së apo njerëz të...
 • Detroit, falimenti i një qyteti

  22/07/2013 - 15:21
  Kur General Motors plotësoi dokumentet e falimentit në vitin 2009, shumë menduan se ishte fundi i atij që, njëherë e një kohë, qe prodhuesi më i madh i makinave në botë. Kompania kishte mbetur pa...
 • Korrupsioni kalbëzoi arsimin në Durrës

  12/07/2013 - 20:35
  Nga Xhevahir Gradica  Korrupsioni, presioni dhe servilizmi janë shkaktarët kryesore që e kanë fundosur arsimin e qarkut të Durrësit në një gropë të madhe e të zeza. Këtë fat e pati e gjitha piramida...
 • Po tani cili do të na e ketë fajin?

  11/07/2013 - 17:07
  Nga Fatos Baxhaku Në Vlorë, të paktën para do kohësh rrëfehej kjo barsoletë. Dy shokë të ngushtë e kishin bërë zakon që të pinin kafen e mëngjesit gjithmonë bashkë e gjithnjë në të njëjtin klub të...
 • Hapja e gabuar e partive politike

  11/07/2013 - 17:00
  Nga Besart Kadia* Fjalimi i parë i kryetarit të koalicionit fitues të zgjedhjeve parlamentare ishte i standardit europian. Siç ishte dhe ai i kryeministrit në ikje tri ditë pas zgjedhjeve. Pas këtyre...
 • PD ka nevojë për lidership, jo për lider

  11/07/2013 - 16:13
  Nga Bislim Ahmetaj Do ta kisha titulluar këtë shkrim “Partia Demokratike ka nevojë për rremtarë, dhe jo për timonier”, pasi bregun e dinë më mirë rremtarët se timonieri, por shqipja e sotme dhe vendi...

Pages