Ish-ministrja e Macron-it: Në qershor nuk ka negociata për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

24/05/2019 - 09:36

Në kohën kur Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut presin me ankth progres raportin për hapjen e negociatave, Franca duket se e ka marrë një vendim, duke i mbyllur derën dy vendeve të Ballkanit.

Ish-ministrja e qeverisë Macron, Nathalie Loiseau tha në një intervistë për RTL se në qershor nuk do të ketë negociata mes BE-së dhe Shqipërisë e Maqedonisë së Veriut.

"Nuk kemi ndryshuar mendje, do të jemi kundër, do të vazhdojmë të jemi kundër", tha Loiseau.

Ish-ministrja shtoi më tej gjatë intervistës se dy vendet janë janë gjeografikisht në Evropë dhe ne duhet t'i ndihmojmë ata, por përgjigja nuk është për zgjerim.

Ish-diplomatja merr të gjithë përgjegjësinë për vendimin e liderëve të BE-së në vitin 2018, ku u shty hapja e negociatave.

"Ajo që bllokoi hapjen e negociatave me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut isha unë, kur mbaja postin e ministres. Çështja e zgjerimit vendoset me votë unanime dhe vitin e shkuar kalova 8 orë për t’iu shpjeguar homologëve të BE-së që isha kundër, në përputhje të plotë me presidentin Emmanuel Macron", nënvizoi ish-ministrja Loiseau, e cila beson që dyert e BE-së do të mbeten të mbyllura për Tiranën dhe Shkupin edhe në samitin e ardhshëm në qershor të liderëve të BE-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta zhvilloi mbëmjen e sotme një takim në Prefekturën e Durrësit ku u njoh nga afër me të dhënat paraprake lidhur me dëm

Presidenti i Republikës, Ilir Meta është nisur drejt qytetit të Durrësit, ku ishte epiqendra e termetit.

Ish-ministri për Evropën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka komentuar vizitën e pesë viteve më parë të Papa Franceskut në Tiranë, për

Në një deklaratë për mediat, ish-deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj u ndal te dënimi me shërbim prove për ish-ministrin Sai

"Nëse arrestohet qytetari, për barazi para ligjit nuk ka përse jo zyrtari. Le të jemi të barabartë në padrejtësi të paktën".

Institucioni i Presidencës ka publikuar sot listën e shpenzimet që Kreu i Shtetit, Ilir Meta ka kryer për tri vite për udhëtimet jashtë v

I pyetur nga gazetarët në lidhje me veprimin e djeshëm të bërë nga Fatmir Xhafaj, ish-pasardhësi i tij, ku kishte dhënë pëlqim reagimeve

Dy ditë pas vendimit të Gjykatës së Krimeve të Rënda, ish-ministri i Brendshëm Saimir Tahiri ka dalë në një konferencë për mediat që të f

Kryeministri Edi Rama ka ndarë me ndjekësit në Facebook, fotot nga nisja e punës për rrugën turistike të Thethit.

Partia Demokratike ka sulmuar ashpër kryetarin e Bashkisë së Tiranës, Erion Veliaj për mungesën e ujit të pijshëm në shumë zona të kryeqy