VV thërret shqiptarët në protestë: Të gjithë kundër ardhjes së kriminelëve serbë në Tiranë

06/05/2019 - 07:39

Qendra e Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri ka thirrur qytetarët shqiptarë në protestë të mërkurën në orën 18:00, kundër vizitës së presidentit serb, Aleksandër Vuçiç dhe Miloard Dodik në Tiranë.

Ftesa shkon për të gjithë shqiptarët, pa dallime partiake.

Protesta do të mbahet para monumentit të “Vëllezërve Frashëri”, bulevardi “Dëshmorët e Kombit”.

VV thotë se protesta është thirrur kundër politikave shovinistë të Serbisë ndaj shqiptarëve.

Ata argumentojnë se deri më sot, s’ka pendesë, s’ka keqardhje, s’ka kërkimfalje, s’ka dëmshpërblim, prandaj: s’ka mirëseardhje për  Aleksandër Vuçiçin dhe Milorad Dodikun.

Deklarata e plotë e VV:

Kundër ardhjes së kriminelëve serbë në Tiranë

Disa orë pas komunikatës së djeshme të Qendrës së Lëvizjes VETËVENDOSJE! në Shqipëri, institucionet e Republikës konfirmuan zyrtarisht emrat e të gjithë përfaqësuesëve politikë që vinë në Tiranë në datat 8-9 maj 2019, për të marrë pjesë në takimin “Brdo-Brione”. Ashtu siç kishim paralajmëruar, mes pjesëmarrësve në këtë takim, u konfirmua edhe ardhja e Aleksandar Vuçiçit dhe Milorad Dodikut, dy kriminelëve që udhëheqin Serbinë dhe “Republika Srpska” me synime të qarta ekspansioniste ndaj shqiptarëve, e më gjërë në Ballkan. Për krimet e luftës, prej këtyre dy politikanëve të shovinizmit serb, deri më sot, s’ka pendesë, s’ka keqardhje, s’ka kërkimfalje, s’ka dëmshpërblim, prandaj: s’ka mirëseardhje! Sipas mediave, Vuçiçi dhe Dodiku vinë në Tiranë në mbrëmjen e datës 8 maj. Ftojmë qytetarët të na bashkohen ditën e mërkurë, data 8 maj, në ora 18:00, para monumentit të “Vëllezërve Frashëri”, Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”, për të shprehur simbolikisht dhe në mënyrë paqësore kundërshtimin ndaj politikave supremaciste serbe që rrezikojnë kombin shqiptar, si dhe drejtësinë e paqen në rajon. Për shqiptarët, Vuçiçi dhe Dodiku janë persona non grata. Tiranë, 05 maj 2019

Lëvizja VETËVENDOSJE!

Qendra në Shqipëri

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Bashkia Shijak u bë sot bashkia e parë, në të cilën do të nisë zbatimi i Programit të Granteve të dëmshpërblimit të banorëve të dëmtuar

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar qeverinë e re të Kosovës dhe kryeministrin e saj, Avdulla Hoti për marrjen e mandat

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka akuzuar kryeministrin Rama se subvencionet e AZHBR-së për fermerët i ka shpërndarë në mënyrë

Kryeministri Rama ka uruar qeverinë e re të Kosovës. Kreu i qeverisë shprehu besimin se pas një periudhe jo të lehtë përpëlitjesh në proc

Partia Demokratike ka kërkuar shkarkimin e Ministres së Arsimit, Besa Shahini.

Qeveria ka miratuar sot katër vendime për procesin e rindërtimit pas dëmtimeve që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit, në rikonstruksione bane

Ish-deputetja e PD-së, Jorida Tabaku përmes një statusi në Facebook thotë se kryeministri Rama po bëhet gati të kapë një tjetër instituci

Qeveria ka miratuar sot katër vendime për procesin e rindërtimit pas dëmtimeve që shkaktoi tërmeti i 26 nëntorit, në rikonstruksione bane

Mbledhja e Këshillit Politik e zhvilluar në rezidencën e ambasadores së SHBA-ve, Yuri Kim është ndërprerë për disa orë për të rifilluar s

Megjithëse kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i kishte kërkuar pëlqimin Presidentit Meta për ligjin e Eurobondit, ky i fundit është shprehu