“Gjermania ka frikë nga Edi Rama”, çfarë thotë Zoran Zaev

06/06/2019 - 11:40

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, nga Brukseli ka folur për procesin e hapjes së negociatave me Maqedoninë e Veriut dhe me Shqipërinë.

Kreu i qeverisë së vendit fqinj tha se Franca dhe Holanda kanë shprehur rezerva për nisjen e negociatave me Shqipërinë, ndërsa theksoi se edhe Gjermania ka “frikë” nga kërcënimet e palës shqiptare, se një mbyllje dere me BE-në, mund të shoqërohet me destabilitet në rajon, kryesisht në Kosovë.

Kryeministri i Maqedonisë së Veriut shkon më tej duke thënë se Gjermania ka frikë edhe nga kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, i cili sipas tij mund të kërcënojë palën gjermane me ndryshim kufijsh dhe një bashkim të mundshëm me Kosovën. Zoran Zaev thotë se përkundër lëvizjeve të mundshme, nuk e beson se një gjë e tillë do të ndodhë, ndërsa pohon se një hap i tillë do të ishte kthim me dhjetë vite mbrapa për Shqipërinë.

Ata mendojnë se nëse i hapin negociatat me Maqedoninë e Veriut dhe lihet jashtë Shqipëria, do të krijohet problem dhe mund të ndikojë tek Kosova. Gjermanët frikësohen nga kërcënimet e mikut tim Edi Rama për ndryshime të mundshme të kufijve ose bashkimit me Kosovën, por unë nuk besoj në këto punë, pasi kjo do të thotë kthim prapa për 10 vjet për Shqipërinë. Ndërsa një gjë të tillë nuk e dëshiron askush”, tha ai, transmeton  Zhurnal.mk.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përmes një deklaratë për mediat, Partia Agrare Ambinetaliste thotë se qeveria shqiptare ka braktisur bujqësinë.

Pavarësisht propozimit të mazhorancës ndaj opozitës parlamentare për një konsensus reciprok, PS i qëndron vendimit për të zbatuar marrëve

 Ministrja e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale, Ogerta Manastirliu deklaroi gjatë fjalës në Kuvend se, përmes ndryshimeve në aktin norma

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj bën me dije se të gjithë shqiptarët mbi 75 vjeç që duhet të aplikojnë pas korrikut për letërnjoftime

Nga flotorja e Kuvendit, ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu deklaroi se nuk do të rikthehet sërish izolimi dhe masat drastike p

Gjatë raportimit vjetor në Kuvend, kreu i AKEP, Tomi Frashëri ka sqaruar se pse lejoi mesazhin zanor sensibilizues me zërin e kryeministr

Zv.kryeministri, Erjon Braçe ka publikuar në Instagram një foto të një mjeku me veshjen mbrojtëse kundër Covid-19, por që sipas tij nuk e

Ditën e sotme ministrja e infrastrukturës, Belinda Balluku në seancën plenare iu është përgjigjur akuzave që kanë ardhur nga opozita për

Koha e shkurtër në dispozicion për deputetët e opozitës ka bërë që Kujtim Gjuzi të lërë fjalën gjatë debatit që po zhvillohej për raporti

Gjatë fjalës së tij në Kuvend, deputeti i opozitës parlamentare, Halit Valteri ka kërkuar shkrirjen e Avokatit të Popullit, ku ishte e pr