Samiti i Berlinit/ Kryeministrja e Serbisë: E zhgënjyer nga Rama

03/05/2019 - 12:12

Jo vetën Ramush Haradinaj, por edhe kryeministrja serbe, Ana Branbiç u shpreh e zhgënjyer nga homologu i saj shqiptar, Edi Rama, pas samitit të Berlinit. Lajmi bëhet i ditur nga media vendase “telegraf.rs”.

“Nuk e shoh politikën shumë ndryshe nga marrëdhëniet ndërpersonale. Nëse bisedohet për diçka si politikanë dhe më pas(…) sheh gjëra të tjera, provokime në kurriz të Serbisë… Në këtë rast jam absolutisht e zhgënjyer”, tha Brnabiç.

Ajo shtoi se “për Ramën mendonte se ai kishte një tjetër vizion të marrëdhënieve në Ballkan dhe të marrëdhënieve midis serbëve dhe shqiptarëve (…) por ai përpiqet të mbledhë pikë politike”.

Kryeministrja e Serbisë theksoi se “duhet të ketë më shumë sinqeritet në politikë, veçanërisht në situata kaq komplekse”.

Haradinaj fill pas samitit pati deklaruar se Rama e Thaçi i kanë bërë presion të heqë taksën ndaj mallrave serbe.

“Edhe dje u përsërit ajo që më ka ndodhë edhe në të kaluarën. Isha krejtësisht i vetëm në një qëndrim. Ma së fshtiri ish. Edhe presidenti, edhe Edi Rama më shumë bënin presion ata dy me e heq taksën, sesa shtetet tjera. Të gjithë insistonin që me respektu qëndrimin e kancelares dhe Macronit, që ky është një shans i mirë për Kosovën e që nuk duhet me e humb. Një insistim direkt i pandalshëm. Në një gjuhë që ishte në anglisht, qe e merrnin vesh, edhe kancelarja edhe presidenti Macron”, ka thënë Haradinaj në një intervistë ekskluzive për T7 nga Berlini.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një deklaratë për mediat, kreu i opozitës, Lulzim Basha ritheksoi edhe njëherë nga Berati se qytetarët treguan në 30 qershor “nevojën

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi ka zhvilluar një takim me strukturat e partisë që drejton në Durrës.

Kryedemokrati Lulzim Basha ka qenë sot në Urën Vajgurore dhe Kuçovë, ku është takuar me strukturat e PD.

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, do të zhvillojë një takim me strukturat e partisë.

Ndërsa socialistët kanë marrë 60 bashku nga 61 gjithsej, duket se meraku i kryeministrit Edi Rama mbeten bashkitë e drejtuara deri tani n

Socialistët kanë nisur procedurat për shkarkimin e anëtarit të Këshillit Mbikëqyrës të Bankës së Shqipërisë Arben Malaj për shkak të “shk

Përmes një deklarate zyrtare, ministrja e Financave, Anila Denaj ka reaguar pas debatit të krijuar për dhënien me koncension të shërbimit

Në një postim të gjatë në Facebook, Presidenti Ilir Meta, ka vijuar me akuzat ndaj kryeministrit Edi Rama për kapjen e reformës në drejtë

Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste, Agron Duka ka reaguar rreth kërkesës së Partisë Socialiste për shkarkimin e Arben Malajt nga Këshill

Ministri i Bujqësisë dhe Zhvillimit Rural, Bledi Çuçi zhvilloi një takim në Sarandë me Task Forcën për mbarëvajtjen e sezonit turistik ng