Dhuna në fushatë, shpërthen LSI: Haki Çako të shkarkohet, përndryshe…

Postuar: 18/06/2017 - 21:39

Nënkryetari i LSI-së, Luan Rama kërkoi pak çaste më parë, në një konference urgjente me mediat, shkarkimin e Drejtorit të Përgjithshëm të Policisë Haki Çako dhe disa shefave të tjerë të Komisariateve në disa qytete të vendit.

Kjo kërkesë vjen pas dhunimit të disa eksponentëve të LSI-së sot në Pukë dhe Fushë-Krujë.

“Kërkojmë shkarkimin e menjëherëshëm nga detyra të drejtorit të përgjithshëm te Policisë Haki Cako, të shefit të komisariatit të Policisë në Berat, drejtorit të policisë Berat, shefin e komisariatit Lezhë dhe shefin e komisariatit në Fushë-Krujë, në të kundërt mosveprimi në një rast të këtillë përballë këtyre faktve skandaloze është bashkëfajësi e funksionarëve më të lartë shtetërorë përfshirë këtu kryetarin e Rilindjes. Në të kundërt do jenë të detyruar të mbrojnë veten pa i kapëcyer kufijtë ligjorë”, deklaroi Luan Rama.

“Rilindja përshkallëzon rastet e dhunës”, u shpreh Rama, duke bërë kështu përgjegjës drejtpërdrejt Partinë Socialiste për këto akte dhune.

Reagimi vjen në një situatë kur tensionet duket se po rriten, teksa dita e zgjedhjeve është afër.

Ditën e sotme janë dhunuar një eksponent i LSI-së në Fushë-Krujë me levë në kokë si dhe kryetarja e LSI-së dhe ajo e LRI-së në Pukë, nga persona ende të paidentifikuar, por që sipas eksponentëve të LSI, autorët janë persona të PS-së.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-ministri teknik i Punëve të Brendshme Dritan Demiraj, ka reaguar lidhur me rastin ‘Habilaj’, pas arrestimit të Moisi Habilajt, kushër

Ish-kryeministri Berisha ka reaguar pas zbardhjes së përgjimit mes të arrestuarëve për drogë në Itali, Moisi Habilajt dhe dy trafikantë t

Ambasadorit amerikan Donald Lu dhe një pjese të stafit të tij, i kanë mbyllur sytë me shami gjatë kohës që ai provon gatimet tradicionale

Ministri i Punëve të Brendshme Fatmir Xhafaj në një dalje publike para mediave, ka komentuar dosjen me 416 faqe ‘Habilaj’, ku mes emrave

Grupi parlamementar i Partisë Socialiste është mbledhur në Kryesinë e Kuvendit pas akuzave të bëra publike ndaj ish-ministrit të Brendshë

Kreu i grupit parlamentar i LSI-së Petrit Vasili thotë se kryeministri Edi Rama nuk e përfaqëson më shtetin dhe se sot “ka lindur me e fo

Në seancën e një jave më parë Gjykata e Krimeve të Rënda vendosi që të thërrasë edhe ish-kryeministrin Sali Berisha për të dëshmuar se çf

Pas daljes së dosjes së përgjimeve të bandës së drogës ka reaguar edhe avokati e politikani Spartak Ngjela, i cili thotë se gjithçka fill

   Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar në rrjetin social “Facebook”, disa nga statuset e denoncimeve të “qytetarëve dixhitalë” që ka

   Takimi mes kryetares së LSI-së Monika Kryemadhi dhe kryedemokratit Lulzim Basha në selinë e PD-së ka zgjatur 40 minuta.