2.5 ton drogë në portin e Durrësit, Alibeaj: Policia e zhytyr në krim, Rama arkitekt

06/12/2017 - 18:29

Deputeti i Partisë Demokratike, Enkelejd Alibeaj nga selia blu lëshoi një sërë akuzash në drejtim të kryeministrit Edi Rama dhe qeverisë së tij.

Duke marrë shkas nga kamioni me drogë që u bllokua në portin e Durrësit me 2.5 ton kanabis, ku ishin të përshirë 3 punonjës policie, Alibeja në emër të PD-së theksoi se opozita ka denoncuar në shumë raste implikimin e punonjësve në trafikun e drogës. Alibeja tha se Rama është arkitekt i kësaj politike makabre.

DEKLARATA

2.5 ton kanabis të dala nga porti i Durrësit ishin të përfshirë 3 policë, dy të Durrësit dhe një i Fierit. PD e ka denoncuar prej 4 vitesh kriminalizimin e policisë. Kjo qeveri nuk jep asnjë garanci se krimi të mund të luftohet. Nuk ka si të ndodh dhe as të shpresohet se mund të ndodh, pasi Rama është ideator, arkitekti dhe ekzekutori i këtij krimi makabër për të kriminalizuar policinë. Nuk mund të japë asnjë garanci, kur vet vëllai i Xhafajt është i hetuar, i proceduar, i dënuar nga të gjitha shkallët e gjykimet në Itali për trafik lëndësh narkotike heroine dhe kokaine. Siç shpresohet për luftë ndaj krimit, kur ish-ministrit Tahiri, i zhytur në këtë vorbull u mor në mbrojte nga Rama. E nuk ka se si të ketë shpresë që shteti të luftojë krimin kur 3 zyrtarë iu krijuan kushtet dhe lehtësisë për t’ju shmangur drejtësisë. Rama po bën çdo përpjekje për të marrë nën kontroll të gjithë organet e drejtësisë, përfshi edhe kryeprokurorin. Ai po bën vet kriminelin, policin, prokurorin. Sot më shumë se kurrë është nevojë imediate krijimi i një qeverie antimafia. Duke nisur së pari nga largimi një orë e më parë të Edi Ramës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama ka deklaruar se buxheti i vitit të ardhshëm do të jetë më i lartë se vitet e tjera, ndërsa theksoi fak

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish në lidhje me lojërat e fatit, ndërsa ka theksuar se Sali Berisha vijon t’u dalë për zot atyre.

Ministri i Infrastrukturës dhe Energjisë Damian Gjiknuri, përfaqësuesja e Bankës Botërore në Tiranë Maryam Salim dhe drejtori i Autoritet

Kryetari i grupit parlamentar socialist, Taulant Balla, e ka cilësuar të turpshme sjelljen e deputetëve të opozitës në Parlamentin Europi

"PD është e vendosur të anulojë çdo koncension të dështuar dhe sigurisht koncensionin e Check up, dhe çdo koncension tjetër korruptiv

Deputeti i Partisë Socialiste, njëherësh dhe kryetar i Komisionit ë Ekonomisë, Erion Braçe, ka treguar sot se ka marrë kërcënime ditët e

Në takimin e radhës për ecurinë e platformës së bashkëqeverisjes kryeministri Edi Rama edhe këtë herë ftoi dhe u bëri thirrje të gjithë q

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar pas propozimit të kryeministrit Edi Rama për një projektligj kundër shpifjeve, ku të g

Mbrëmjen e sotme një qytetar nga Shijaku ka denoncuar tek ish-kryeministri Sali Berisha, se si policia po mban të fshehur një rast krimin

I ftuar në emisionin ‘Dritare me Rudinën’ në News24, kryeministri Edi Rama tha se pas 31 dhjetorit do të mbyllen të gjitha bastet sportiv