600 mijë refugjatë në Shqipëri? Rama: Fake news, si mijëra lajme të tilla në vendin tonë!

24/06/2018 - 12:01

Gjatë fjalës së tij në ceremoninë e zhvilluar pas marrjes së çmimit në Barcelonë për sheshin ‘Skëndërbej’ kryeministri Edi Rama është ndalur sërish tek çështja e 600 mijë emigrantëve që mendohet se do të vijnë në Shqipëri.

Diçka të tillë, Rama e konsideron të rremë, ndësa ironizon se ky ka qenë një nga mijëra lajmet e rreme që e bën Shqipërinë djep të fake news-t përpara se fake news të shfaqej si epidemi botërore.

"Ishte një frazë e përsëritur shumë gjatë nga kundërshtarët e kësaj ndërmarrjeje transformuese, sipas të cilëve projekti ishte një projekt kriminal i bazuar tek ethet e një fitimi marramendës për shkak se sheshi nuk do të ishte asgjë tjetër vetëm se një zonë aktivitetesh ekonomike të atyre që do të përfitonin nga pushteti për të ndërtuar në shesh në pazar. Ka qenë një nga mijëra lajmet e rreme që e bën Shqipërinë djep të fake news-t përpara se fake news të shfaqej si epidemi botërore. Ka qenë një lajm i rremë siç është sot lajmi i rremë për një kamp refugjatësh, që do mbledhë refugjatë nga e gjithë bota këtu në Shqipëri, apo të tjera lajme të rreme që përhapen dita ditës. Është një betejë shumë e vështirë me lajmet e rreme, por koha i vë në vend të gjitha dhe vuri në vend drejtësinë e vizionit, idesë, e gjithë projektit të sheshit Skënderbej, që patjetër është kthyer në faqen e bardhë të kryeqytetit tonë".

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Deputetja e Partisë Demokratike, Grida Duma përmes një statusi në Facebook, ka kritikuar ashpër kreministrin Edi Rama pas reagimeve të ti

Disa deputetë të tjerë të LSI-së dhe PD-së shkruan sot në Kuvend për të dorëzuar amednimet e ligjit për arsimin e lartë.

Ish-deputeti i Partisë Socialiste njëkohësisht pedagog i Fakultetit Ekonomik, Sherif  Bundo i ftuar në studion e lajmeve në “News 24”, ka

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi, ka reaguar pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama se ligji i Buxhetit u kthye në Kuvend

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pasi presidenti Ilir Meta riktheu serish në Kuvend ligjin për buxhetin 2019, me qëllim që t’u jepet mund

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Parlament ligjin për Buxhetin 2019, pas protestave të studentëve që kërkojnë rritje të b

Rudina Hajdari, deputete e Partisë Demokratike, ka bërë akuza të forta sot nga foltorja e Kuvendit.

Ndërsa studentët vazhdojnë protestën përpara Parlamentit, Kryeministri Edi Rama nuk heq dorë nga thirrja e tij për të dialoguar.

Ministrja e Arsimit Lindita Nikolla u foli studentëve nga foltorja e Kuvendit, teksa me mijëra studentë janë përpara kryesisë së Kuvendit

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka kërkuar që dy deputetët e partisë ku ai aderon, Kejdi Mehmetaj dhe Florida Kërpaçi, të dorëzoj