Agron Duka arrin marrëveshjen me Bashën, "blindon" një mandat deputeti në Durrës

13/01/2021 - 20:05

Agron Duka do të renditet në një vend fitues në listën e Partisë Demokratike për qarkun e Durrësit. Kreu i Partisë Agrare Ambientaliste konfirmon për "DurrësLajm" se marrëveshja e arritur sot mes tij dhe liderit të PD Lulzim Basha parashikon përfshirjen e tij në listën fituese të qarkut të Durrësit, ndërkohë që partia e tij do të ketë kandidatë edhe në listat e 11 qarqeve të tjera të vendit, por jo në pjesën fituese.

4 vite më parë, në zgjedhjet e vitit 2017, Agron Duka u rendit i 5-ti në listën e Durrësit, por nuk arriti të fitonte një mandat deputeti për shkak se koalicioni i PD-së me partit të vogla mori vetëm 4 deputetë, rezultati më i dobët historik i regjistruar ndonjëherë nga PD. Mbetet të zbulohet se cili do të konsiderohet nga Duka dhe PD vend i sigurt në listën e qarkut Durrës.

Menjëherë pas numërimit të votave dhe zhgënjimit që pësoi nga rezultati përfundimtar, Duka ngriti akuza ndaj aleatëve të tij në zgjedhje, konkretisht PD-së.

“Unë bëja fushatë vetëm me stafin e Partisë Agrare Ambientaliste, PD-ja ishte inekzistente. Do të kishte qenë më mirë të garoja me siglën e PAA-së, po ta kisha ditur se PD ishte kaq e paorganizuar”,- pati deklaruar Duka në qershor 2017.

Marrëveshja e sotme me Bashën, duket se i garanton kreut të PAA-së një mandat deputeti në parlamentin e ardhshëm. Agron Duka gëzon një mbështetje të gjerë në qarkun e Durrësit, në të cilin ka fituar dy mandate deputeti, njëherë nën logon e PS-së dhe njëherë tjetër nën logon e Partisë Republikane.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Reshjet e shiut të cilat kanë përfshirë vendin ditët e fundit kanë shkaktuar përmbytje në disa zona.

Presidenti i Republikës Ilir Meta tërheq sërish vëmendjen për t’i dhënë kohën e duhur të rinjve që të jenë pjesë e vendimmarrjes në çdo n

Kryeministri Edi Rama së bashku me ministrin e Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka vizituar sot familjet në Manzë të Durrësit, që kanë hyrë në

Gjatë prezantimit të programit politik për zgjedhjet e 25 prillit, nënkryetari i LSI-së, dega Durrës, Eno Karapici tha se ekonomia është

Është ndarë nga jeta ditën e sotme pedagogu i Akademisë së Forcave të Armatosura, Agim Sulaj.

Komisioneri Europian për Zgjerimin, Oliver Varhelyi ka ngritur sot shqetësimin në Këshillin Europian për qasjen e Ballkanit Perëndimor në

Në një deklaratë nga selia blu, ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku i është përgjigjur kreut të Grupit Parlamentar të PS, 

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka prezantuar programin politik për zgjedhjet e 25 prillit duke theksuar edhe prioritetet kryesore.

Presidenti Ilir Meta ka publikuar sot disa statistika.

Kryetari i grupit parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla ka mbledhur sot në selinë rozë të gjithë drejtuesit e qarqeve për zgje