Ahmetaj në parlament: Deri më 31 dhjetor, gati 600 banesa banesa individuale në Shijak dhe në Tiranë

29/10/2020 - 10:49

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj ka deklaruar se brenda 31 dhjetorit do të jenë gati 600 banesa individuale në Shijak dhe në Tiranë.

Ndërsa iu përgjigj deputetit Halit Valteri, e ftoi atë që t’i bashkohet në inspektimet që kryen që të shohë se procesi i rindërtimit po ecën me ritme të shpejta.

“Shifrat janë ato që ju thashë janë të sakta, do ju ftoja që kur të shkoj për inspektim apo Rama të vini me mua që të mos i shikoni nga TV unë ju kam gjetur që keni inspektuar vetë, pranojeni që ka proces ndërtimi qoftë në shkolla apo pallate.

Ka shumë të pavërteta, procesi është në fazë të avancuar dhe ata që janë në çadra që janë 2 mijë e pak familje kanë marrë bonus qira, por kanë refuzuar për shkak të lidhjeve që kanë me tokën apo shtëpi. Vetëm në Shijak do mbarojnë deri në 31 dhjetor 300 banesa, e njëjta shifër do jetë edhe në Bashki e Tiranës, vetëm dy bashki nuk i kanë përfituar është Kamza dhe Rrogozhina, në Kamëz kemi vendosur që nëse ka qytetarë që duan lekë kesh t’i marrin t’i ndërtojë, por do monitorohet”, tha Ahmetaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Monika Kryemadhi ka deklaruar se Presidenti Ilir Meta nuk e ka uruar pas konfirmimit në detyrë në krye të Lëvizjes Socialiste për Integri

Kryeministri Edi Rama me anë të një postimi në rrjetet sociale, ka reaguar lidhur me situatën e krijuar nga Covid-19 në vendin tonë.

Presidenti Ilir Meta ka folur në lidhje me akuzat e kreut të Partisë Demokratike, Lulzim Basha ndaj qeverisë, i cili pak ditë më parë dek

“Para 1800 vitesh ishim ne majat e teknologjise bashkekohore, sot, pasi kemi shpenzuar 86 milione dollare kredi te Bankes Boterore pe

Sot në Shqipëri u regjistruan 17 viktima nga koronavirusi, shifra më e lartë e viktimave që nga fillimi i pandemisë.

Ish-deputeti demokrat Oerd Bylykbashi, përmes një postimi në rrjete sociale, të cilin e shoqëron edhe me një video, ngre shqetësimin për

Sot në qytetin e Shijakut ishte i pranishëm ambasadori i Zvicrës z. Adrian Maitre, Ministri për Punët e Jashtme të Zvicrës, z.

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i shoqëruar nga ministri Arben Ahmetaj dhe kryebashkiakja e komanduar, Emiriana Sako ka inspektuar pr

Ish-ministrja socialiste, politikane në karrierë, Mimi Kodheli, ka marrë sot një detyrë të lartë në NATO.

Mjeku higjenist – epidemiolog Nestor Memsuri ka reaguar pas një dite me një bilanc negativ në Durrës.