Ahmetaj: Nisin aplikimet për garancinë e dytë sovrane

01/06/2020 - 16:42

Përmes një konference për shtyp, Ministri i Rindërtimit dhe koordinator për hartimin e Planit Kombëtar të Rimëkëmbjes, Arben Ahemtaj foli për vlerësimin e Bankës Botërore për impaktin e mundshëm ekonomik e social të COVID-19 në vend.

Ai tha se për instrumentin e parë të garancisë sovrane janë miratuar 309 aplikime me një vlerë prej 40 milion eurosh ndërsa theksoi se kanë nisur aplikimet për garancinë e dytë sovrane.

''Për instrumentin e parë të garancisë sovrane janë miratuar deri më sot 309 aplikime me një  vlerë 40 milionë dollarë dhe do të vazhdojë. Ndërkohë garancia e dytë sapo ka nisur, pra me ditë është dhe janë që tani disa dhjetëra aplikime në 12 banka 'Para se ta mbyll, e theksoj që e gjithë përpjekja jonë dhe plani ynë ekonomik nuk do sigurojë thjesht dhe vetëm që ne mos të kthehemi te 2012-ta, por do të garantojmë me reforma, investime publike dhe politika ekonomike  financiare ekonomike të suksesshme që të konvergohemi me rritjen e parakrizës në krye të 2 apo 3 viteve, dhe jo ashtu siç përcaktojnë institucionet ndërkombëtare, në krye të 5 viteve.''

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish- deputetja e PD, Jorida Tabaku ka publikuar raportin e agjencisë prestigjioze Moody’s Investors Service ku analizon ekonominë e Shqip

Kryeministri Edi Rama, në cilësinë e kryetarit të OSBE, ka reaguar në 25 vjetorin e Masakrës së Srebrenicës, një prej ngjarjeve më të rën

Ish-eurodeputeti Knut Fleckenstein në një intervistë për emisionin "Kjo javë" në News24 u ndal edhe tek çështja e shkëmbimit të territore

Përmes një postimi në Facebook, kryeministri Edi Rama ka bërë me dije se prej ditës së djeshme, 10 korrik ka hyrë në fuqi ligji për aktiv

26 nëntorin e ardhshëm shkolla “Shaqe Mazreku” në Durrës do të jetë gati për të pritur 711 nxënësit e saj, me kushte shumë më të mira, pë

Artikulimi i socialistëve për të hapur listat dhe mosdakordësia e demokratëve lidhur me këtë argument, është bërë pjesë e retorikave mes

Kryeministri Edi Rama ka reaguar sërish pas deklaratës së kreut të opozitës, Lulzim Basha, i cili tha se marrëveshja e 5 qershorit është

Lideri i Partisë Demokratike, Lulzim Basha vjen me një mesazh të fortë, ndërsa i bën të qartë rivalit të tij politik, Edi Ramës, s’e asku

Presidenti Ilir Meta ka kthyer për rishqyrtim në Kuvend sërish një tjetër ligj. Bëhet fjalë për ligjin nr.

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar sot masakrën që ndodhi në Srebrenicë 25 vjet më parë ,më e rënda në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore.