Alvin Berisha ende në Siri, Cakaj: Rasti shkon shumë përtej diplomacisë

19/10/2019 - 12:49

Gjatë deklaratës për shtyp, ministri i Jashtën në detyrë, Gent Cakaj foli për rastin e Alvin Berishës, 11-vjeçarit që u dërgua në kampet e ISIS në Siri nga e ëma, Valbona dhe ka mbetur atje, ndërkohë që i ati, Afrimi kërkon ndihmë për ta marrë.

Cakaj tha se janë të angazhuar maksimalisht, ndërsa kërkoi mirëkuptim pasi kjo është një çështje shumë delikate.

"Ne jemi të angazhuar maksimalisht dhe po punojmë me gjithë partnerët tanë, por kini parasysh se është një çështje shumë e ndjeshme dhe unë nuk mund të komunikojë për këtë rast. Kërkoj mirëkuptim dhe bëj thirrje që ky rast të mos keqpërdoret se ky rast shkon shumë përtej diplomacisë, se sikur t'i takonte diplomacisë të gjitha shtetet do t'i kishin kthyer njerëzit e tyre nga atje. Prandaj, të kemi mirëkuptim. Duhet të zgjidhet me koordinim të ngushtë me partnerët strategjikë. Unë duhet të ruaj maksimalisht konfidencialitetin përsa i përket këtij rasti", theksoi ministri.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Gjatë vizitës së tij në Francë, kreu i shtetit, Ilir Meta është takuar me komunitetin shqiptar atje.

Ishte koha kur Meta intensifikoi aksionin deri në protesta në rrugë dhe grevë urie brenda sallës së Parlamentit.

Përplasje të forta u zhvilluan në orët e para të mëngjesit të sotëm në zonën e “Astirit” në Tiranë, ku Inspektorati i Mbrojtjes së Territ

Kryetari i bordit të Lëvizjes Vetëvendosje në Shqipëri, Enis Sulstarova, ka reaguar kundër qëndrimit të Bashkisë së Tiranë në lidhje me d

Ditën e sotme, banorët e “Astirit” u përplasën me forcat e policisë gjatë shembjes së banesave, të cilat do i hapin rrugë projektit të Un

Ambasadori i BE-së në Tiranë, Luigi Soreca, ambasadori Gjerman në Tiranë, ai i Britanisë së Madhe dhe e ngarkuara me punë e ShBA, Leyla M

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka reaguar pas përplasjeve në Astir ditën e sotme, duke krahasuar situatën e krijuar m

Në një intervistë për “Top Channel”, kryeministri Edi Rama ka komentuar faktin që Lëvizja Vetëvendosja e Albin Kurtit ka hapur një degë e

Kryetarja e Lëvizjes Socialiste për Integrim, Monika Kryemadhi ka akuzuar qeverinë Rama për dhunën shtetërore ndaj banorëve të Unazës së

Nënkryetari i LSI-së Petrit Vasili akuzon qeverinë se ka ushtruar dhunë çnjerëzore ndaj banorëve të Astirit dhe se është në krah të oliga