Ambasada britanike: Vendimi për Tahirin tregon se sistemi gjyqësor po maturohet

20/09/2019 - 15:56

Pas Ambasadës Amerikane, së fundmi ka reaguar edhe ajo britanike për vendimin e Gjykatës së Krimeve të Rënda për ish-ministrin Tahiri.

Ambasadori britaik, Duncan Norman shkruan në Twitter se sistemi i drejtësisë në Shqipëri po maturohet por sipas tij, dështimi për ta dënuar Tahirin për akuza më serioze nxjerr në pah rëndësinë e implementimit të Reformës në Drejtësi’.

"Verdikti për Saimir Tahirin tregon se sistemi i drejtësisë në Shqipëri po maturohet. Por, dështimi për të dënuar për akuza më të rënda ngre pyetje dhe shfaq rëndësinë e implementimit total të Reformës në Drejtësi", shkruan ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryedemokrati Lulzim Basha deklaron se ndërtimet në Velipojë u shembën nga banditët e pushtetit që sipas tij shkatërruan mundin dhe djers

Nga selia blu përmes një deklarate për mediat, zyrtari i PD-së, Ervin Minarolli akuzoi qeverinë Rama se me rrugën Milot-Fier, po bën vjed

Kryeministri Edi Rama deklaroi se politika shqiptare nuk duhet të presë që një ditë presidenti i Serbisë të njohë pavarësinë e Kosovës.

Ambasadori i Bashkimit Europian në Shqipëri, Luiggi Soreca, me anë të një shënimi në rrjetet sociale, ka reaguar pas lajmit të autoritete

Kreu i qeverisë shqiptare ka pritur sot në një vizitë zyrtare, të parën të zhvilluar në vendin tonë, kryeministrin e Kosovës, Avdullah Ho

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti ndodhet sot për një vizitë zyrtare në Shqipëri, e para pas marrjes së detyrës.

Presidenti i Republikës, Ilir Meta vlerësoi Rilindasin e shquar, martirin e gjuhës shqipe dhe mësuesin Koto Hoxhi (pas vdekjes) me Dekora

Ministri i Rindërtimit, Arben Ahmetaj bën me dije se është nënshkruar marrëveshja me Turqinë për ndërtimin e 522 banesave në Laç.

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka përshëndetur marrjen e Presidencës së Këshillit të Bashkimit Evropian n

Në seancën e sotme parlamentare, Kuvendi ka miratuar kandidaturën e Presidentit Ilir Meta për kreun e ri të Kontrollit të Lartë të Shteti