Ambasadori britanik reagon për vendimin e opozitës dhe takimin me Metën

22/05/2020 - 18:37

Përkushtimi i opozitës për të vijuar punën në tryezën e Reformës Zgjedhore ka nxitur reagimin e kancelarive më të mëdha diplomatike në vend. Pas SHBA dhe BE një reagim ka ardhur edhe nga ambasada Britanike e cila vlerëson vendimin dhe e sheh reformën si një faktor kyç në rrugën drejt integrimit europian.

“Lajme inkurajuese lidhur me përkushtimin e opozitës së Shqipërisë për të vazhduar angazhimin në Këshillin Politik. Është e rëndësishme të tejkalohet ngërçi dhe të përmbyllet në kohë Reforma Zgjedhore në mënyrë që të përmirësohet procesi zgjedhor dhe të ecet një hap më pranë anëtarësimit në BE.”- shkruan ambasada në reagimin e saj në faqen zyrtare në Twitter.

Por ambasadori Duncan Norman ka patur sot gjithashtu një takim me Presidentin Meta ku sipas këtij të fundit është folur për platformën e tij të 8 prillit lidhur me axhendën e integrimit.

Norman shkruan se ka diskutuar procesin e reformave me presidentin dhe nënvizon se Shqipëria dhe Mbretëria e Bashkuar sot janë më pranë se kurrë pavarësisht Brex-it.

“Kënaqësi që u takova me Presidenti Ilir Meta sot dhe që diskutuam procesin e reformave në Shqipëri. Brex-it nuk ka zvogëluar në asnjë mënyrë rëndësinë e marrëdhënieve mes Mbretërisë së Bashkuar dhe Shqipërisë. Sot jemi më pranë se kurrë.”- shkruan ai në Twitter.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar pas publikimit të raportit të Qendrës Europiane të Drogave duke e cilësuar një kambanë e for

Ditën e sotme, ambasadorët e SHBA, të BE-së dhe të Britanisë kanë zhvilluar një takim me liderin e Partisë Demokratike Lulzim Basha në se

Përmes një konference për shtyp, Ministri i Rindërtimit dhe koordinator për hartimin e Planit Kombëtar të Rimëkëmbjes, Arben Ahemtaj foli

Kryeministri Edi Rama u është përgjigjur qytetarëve të cilën kërkonin me ngulm hapjen e kufinjve.

Ambasadori Italian, Fabrizio Bucci ka zhvilluar sot një takim pune me kryeministrin Edi Rama.

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka pritur sot në një takim në selinë blu ambasadoren e SHBA, Yuri Kim, ambasadorin e BE-së, Luigi Soreca dh

Presidenti Ilir Meta ka uruar sot me rastin e 86-vjetorit të lindjes komentatorin e njohur, profesor Ismet Bellova.

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu, tha se Banka Botërore ka parashikuar situatë të rë

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini, nëpërmjet një video të publikuar në rrjetet e saj sociale ka uruar fëmijët për fest

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të opozitës se ka shpenzuar 100 mijë euro nga paratë e shqiptarëve për udhëtim me charter pë