Ambasadori gjerman: Synimi i vendit tonë t’i thotë 'PO' hapjes së negociatave me Shqipërinë

11/09/2019 - 11:13

Kreu i Kuvendit, Gramoz Ruçi është takuar me Ambasadorin e ri gjerman në Shqipëri, Peter Zingraf.

Gjatë takimit, ambasadori Zingraf tha se synimi i Gjermanisë është t'i thotë "Po" hapjes së negociatave me Shqipërinë.

Ndërkohë u shpreh i lumtur që po i jepet mundësia kontribuojë në forcimin e bashkëpunimit midis dy vendeve, me fillimin e misionit të tij në Shqipëri.

"Kancelarja Merkel ka deklaruar së fundi se Ballkani Perëndimor dhe Shqipëria kanë rëndësi strategjike për Gjermaninë dhe BE-në. Synimi i Gjermanisë është t’i thotë PO çeljes së negociatave me Shqipërinë", nënvizoi Ambasadori Zingraf."

Ndërsa kryeparlamentari Ruçi tha gjatë takimit që shpreson që qeveria gjermane t'i thonë "PO" çeljes së negociatave me Shqipërinë në mbledhjen e Këshillit Europian të tetorit

"Gjermania është lokomotiva ekonomike dhe politike e Europës. Ne i jemi mirënjohës Bundestagut, qeverisë gjermane dhe personalisht Kancelares Merkel për fokusin e tyre të veçantë ndaj Shqipërisë dhe Ballkanit Perëndimor dhe mbështetjes së rrugëtimit tonë europian. Shpresojmë që kjo mbështetje do të vazhdojë dhe se Bundestagu dhe Qeveria gjermane do t'u thonë PO çeljes së negociatave me Shqipërinë në mbledhjen e Këshillit Europian të tetorit."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka paralajmëruar sot një nismë të re që siç bëri të ditur do të shpallet në 22 nëntor.

Sekretari i përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazment Bardhi ka publikuar një dokument, i cili sipas tij  tregon se Gjykata e Janinës k

Një ditë pas darkës së opozitës së bashkuar në Ishëm të Durrësit, kreu i PAA-së Agron Duka, mikpritësi i kësaj darke, rrëfen për DurrësLa

Presidenti i Republikës, Ilir Meta, ka analizuar raportin e OSBE/ODIHR për zgjedhjet e 30 qershorit, duke thënë se ky raport është sk

Kryeministri Edi Rama i ka akorduar Presidentit të këshillit Evropian, Donald Tusk, medaljen “Ylli i Madh i Mirënjohjes”, duke i shprehur

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk në konferencë e përbashkët me kryeministrin Edi Rama në Tiranë tha se momenti i hapjes në ne

Presidenti i Këshillit Europian, Donald Tusk ka mbërritur në Tiranë dhe do të takojë kryeministrin Edi Rama në orën 15.00.

Kryeministri Edi Rama propozon masa të reja për të luftuar korrupsionin.

Një qëndrim i ri ka dalë nga ana e opozitarëve.

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Gent Cakaj është thirrur sot në një seancë dëgjimore në Komisionin Parlamentar të Integrimit.