Ambasadori Lu: Amerika po ndjek çështjen e gjykatësve të apelit në Durrës

12/01/2018 - 14:53

Shtetet e Bashkuara të Amerikës janë të gatshme të ofrojnë prokurorë të FBI-së për hetimin e çështjeve të korrupsionit të nivelit të lartë, siç cilësohet ajo ku është i përfshirë edhe ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri.

Deklarata e fortë është bërë sot nga ambasadori i SHBA-ve, Donald Lu i pyetur nga “BalkanWeb”, në përfundim të një takimi me ministrin e Brendshëm, Fatmir Xhafaj në prani edhe të ambasadores së BE-së, Romana Vlahutin.

Ndërsa bëhej fjalë për një takim që zgjati rreth 1 orë e 30 minuta, “BalkanWeb” u interesua për temat për të cilat kishin diskutuar ambasadorët në zyrën e ministrit dhe zoti Lu u tregua i gatshëm të ndajë opinionin e tij.

Sipas kreut të diplomacisë amerikane, çështja e zotit Tahiri kërkon një hetim të plotë dhe proces të paanshëm ligjor, e në këtë pikë SHBA-të janë të gatshme të ofrojnë edhe prokurorë të FBI-së, për ta hetuar.

Ambasadori Lu, gjatë takimit tuaj me Ministrin Xhafaj, a biseduat çështje korrupsioni të nivelit të lartë, si ajo e Saimir Tahirit?

Ambasadori Lu: Çështja e Z. Tahiri kërkon një hetim të plotë dhe proces të paanshëm ligjor. Ashtu si vetë Z. Tahiri dhe shumë udhëheqës të tjerë shqiptarë e kanë thënë, kjo çështje duhet zgjidhur në gjykatë, duke shqyrtuar të gjitha faktet. Bota, përfshirë edhe Shtetet e Bashkuara, po e ndjek nga shumë afër këtë çështje dhe çështje të tjera sensitive, si ato të Emiljano Shullazit, Lul Berishës dhe tre gjykatësve të apelit në Durrës. Ne kemi ofruar mbështetjen e prokurorëve federalë amerikanë dhe agjenci të zbatimit të ligjit të Shteteve të Bashkuara për t’i ofruar ndihmë teknike Prokurorisë në kryerjen e një hetimi të plotë, i cili ka për qëllim zbulimin e të vërtetës. Ne do donim të shihnim një hetim më aktiv nga prokurorët dhe policia gjyqësore, dhe e kemi përcjellë këtë mesazh. Në një demokraci të vërtetë, askush nuk është mbi ligjin.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Pas gati 1 viti heshtjeje, ish-deputeti demokrat Arben Imami ka qenë i ftuar në studion e Top Talk, ku ka vënë në dukje gjendjen e vështi

Deputetja e Partisë Demokratike, Albana Vokshi ka deklaruar se lista e kontrolleve të publikuara nga kryeministri Rama është ulëritëse dh

Një ditë pasi bëri check up-in në qendrën shëndetësore nr.9, kryeministri Edi Rama iu është përgjigjur akuzave të opozitës.

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani në një postim në Facebook,ngre dy pyetje pas deklaratës së kryeministrit Edi Rama se luftën për m

Ministri i Jashtëm i Turqisë, Mevlüt Çavuşoğlu, ka deklaruar se Shqipëria duhet të mbyllë të gjithë institucionet, të cilat kanë lidhje m

Një ceremoni e organizuar nga presidenti Ilir Meta ka bërë bashkë figura të rëndësishme të politikës shqiptare, si nga PD-ja dhe PS-ja.

Kryetarja e Komisionit të Medias, Albana Vokshi ka reaguar pas qëndrimit kundër të “Reporterëve pa Kufij” lidhur me vendimin e AKEP-it pë

Deputeti socialist, Pjerin Ndreu ka ndarë me ndjekësit e tij në Facebook një ngjarje të ndodhur në mbledhjen e Asamblesë së PS-së në qyte

Kryeministri Edi Rama sonte do të jetë i ftuar në emisionin "Zonë e Lirë" të gazetarit Arian Çani në Tv Klan.