Ambasadorja Guusje Korthals Altes: Asnjë vend nuk është imun ndaj korrupsionit

21/01/2020 - 10:34

Ambasadorja e re e Mbretërisë së Vendeve të Ulëta në vendin tonë, Guusje Korthals Altes gjatë konferencës për hetimin financiar tha se në thelb të korrupsionit është keqpërdorimi i pushtetit për përfitime private.

Duke vlerësuar hapat që Shqipëria po ndërmerr, ambasadorja tha se Holanda mbështet perspektivën evropiane të Shqipërisë.

"Nëse korrupsioni është sëmundje, atëherë një pjesë e trajtimit të saj është transparenca. A është korrupsioni një sëmundje dhe pse duhet ta luftojmë? Arsyeja pse korrupsioni quhet sëmundje është sepse askush nuk është imun ndaj tij. Kohët e fundit është treguar se ka shumë vende dhe njerëz që janë të përfshirë në çështje të korrupsionit. Kur flasim për korrupsionin e kemi fjalën keqpërdorimin e pushtetit për përfitime private. Në thelb do të thotë të prishësh, të shkatërrosh. Në Shqipëri ka hapësirë për disa fjalë shprese, kemi parë hapa të rëndësishëm. Shqipëria ka punuar shumë fort. Një ndër hapat është procesi i vettingu dhe reforma në drejtësi që vazhdon. Shqipëria ka ngritur një kuadër ligjor për të luftuar korrupsionin. Të gjitha këto hapa që Shqipëria por edhe vendet e rajonit po i ndërmarrin i sjellin më pranë rrugës drejt BE. Perspektiva e Holandës është gjithëpërfshirëse, pra mbështet edhe Shqipërinë. Më bëhet qejfi që ka dy struktura që luftojnë korrupsionin, kanë shumë punë mbi shpatulla, por do të kenë mbështetje."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputetja e PD, Albana Vokshi reagon pas fjalës së sotme në Kongresin e PS të Linda Ramës, bashkëshortja e kryeministrit Edi Rama.

Gjatë fjalës së saj në Kongresin e PS-së, ministrja e Arsimit, Besa Shahini u ndal tek dhuna në familje dhe ngacmimet ndaj grave në jetën

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, Gazmend Bardhi, ka deklaruar se Partia Socialiste mbetet një parti e inkriminuar dhe e kr

Kryeministri Rama foli sot gjatë ditës së parë të Kongresit të Partisë Socialiste. Në fund të fjalës së tij Rama kërkoi nga gratë e prani

Gruaja e kryeministrit Edi Rama, pedagogia Linda Rama ka mbajtur fjalën në ditën e parë të Kongresit të PS që si temë ka gratë.

Vangjush Dako, ish-kryebashkiaku i Durrësit dhe anëtar i kryesisë së PS, ka qenë mbrëmjen e sotme në kongresin e PS-së, madje shumë pranë

Nënkryetari i LSI, Petrit Vasili, shkruan në “Facebook” se situata me koronavirusin po shkon drejt përmirësimit.

Përfaqësuesja e Grupit të Punës për Koronavirusin ngritur pranë Partisë Demokratike, Orjola Pampuri inspektoi situatën shëndetësore dhe m

Ish-deputeti i PD, Luçiano Boçi ka reaguar për arrestimin e botuesit, analistit dhe pedagogut Henri Çili për të cilin thotë se akuzat që

Presidenca i është përgjigjur kryeministrit Edi Rama i cili gjatë fjalës së tij në konferencën për rindërtimin tha se "presidenti ka më s