Anulimi i Milot-Balldren, Shehaj: Ja pse u zhbë, e denoncuam para 6 muajsh

07/12/2019 - 19:54

Një natë më parë zëvendëskryeministri Erion Braçe pranoi se projekti i rrugës Milot-Balldren nuk do të kryhet pasi kompania konçesionare nuk ka plotësoi kushtet e kontratës.

Për këtë deklaratë të Braçes ka reaguar sot ish-deputeti demokrat, Agron Shehaj sipas të cilit ky konçesion nuk u anulua nga qeveria, por nga denoncimet e opozitës, e cila e ka denoncuar këtë kontratë 6 muaj më parë.

Në një reagim në Facebook, Shehaj shkruan se konçesioni Milot-Balldren ishte një mashtrim i madh, i ngritur për te tentuar një aferë gjigande korrupsioni dhe Partia Demokratike e ka paralajmëruar më shumë se 6 muaj më parë, që kur Ministria e Infrastrukturës e dorëzoi për miratim në Kuvend.

Shehaj shton se ishin edhe bankat ato qe e kuptuan që kontrata e koncesionit kishte pasaktesi dhe tregues te falsifikuar financiar.

Statusi i Agron Shehajt:

Mashtrimi i paralajmeruar i Milot-Balldren

Qeveria pranoi nje dite me pare se kompania koncesionare e rruges Milot-Balldrene nuk i plotesoi kushtet e kontrates koncesionare, pasi arriti te siguroje parate per ta ndertuar rrugen.

Ky eshte nje mashtrim qe Partia Demokratike e ka paralajmeruar me shume se 6 muaj me pare, qe kur Ministria e Infrastruktures e dorezoi per miratim ne Kuvend kontraten se bashku me shtojcat financiare.
Qe ne ate kohe denoncuam se Milot-Balldren ishte nje kontratë mashtruese, ku kompania ANK merrte përsipër të paguante 52 milionë euro nga kapitali i saj, kur ne bilanc kishte gjithsej vetëm 4 milionë euro kapital.

Qe ne fillim thame se e gjithe skema financiare e kontrates ishte nje mashtrim i madh, i ngritur per te tentuar nje afere gjigande korrupsioni. Por sot farmiresisht kjo mega afere ka deshtuar. Sepse edhe bankat e pane qarte qe kontrata e koncesionit kishte pasaktesi dhe tregues te falsifikuar financiar.
Kjo eshte arsyeja se pse kontrata korruptive me vlere 360 milione euro u zhbe, per fatin e mire te te gjithe qytetareve shqiptare. Nuk e anulloi qeveria por denoncimet e opozites dhe distancimi i bankave nga skemat mashtruese te korrupsionit.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka pritur në një takim bashkëthemeluesit e lëvizjes “Diaspora për Shqipërinë e lirë”, Florian Hackaj dhe Bledar Mali

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku ka denoncuar në Facebook detyrimet e prapambetura të qeverisë.

Deputeti i Partisë Socialiste, Eljo Hysko është shëruar nga koronavirusi.

Ish-deputeti demokrat, Bardh Spahia shkruan në Facebook se edhe testet serologjike po dalin me rezultat të gabuar, duke shtuar se edhe kë

Kryetari i Kuvendit Gramoz Ruçi, i ka dërguar mbrëmjen e djeshme një mesazh solidariteti Kryetarit të Parlamentit të Libanit, Nahib Berri

Kryetari i Bashkisë së Lezhës Pjerin Ndreu, del kundër aktit normativ të qeverisë për ndalimin e organizimeve të dasmave në lokale për sh

Presidenti, Ilir Meta, ka reaguar lidhur me raportin e Qendrës për Pluralizëm dhe Liri Mediatike, i cili tregon se ka një përkeqësim të s

Ish-ministri i Brendshëm, Saimir Tahiri ka shpërndarë në rrjetin e tij social një postim të ish-kryeministrit Sali Berisha.

Zv.kryeministri Erion Braçe ka bërë një bilanc të situatës së zjarrëve në vend, ku së fundmi janë raportuar disa vatra.

Ambasadorja franceze Christina Vasak, gjatë një vizite zyrtare në Universitetin “Aleksandër Moisiu” Durrës, komentoi edhe zhvillimet e fu