Balla akuza Metës: Kërkon të çojë në Gjykatë Kushtetuese bashkëjetuesen e Alibeajt

11/11/2019 - 12:00

Kryetari i grupit parlamentar të PS, Taulant Balla akuzoi Presidentin Ilir Meta se kërkon të çojë në Gjykatën Kushtetuese bashkëjetuesen e ish-deputetit të PD, Enkelejd Alibeaj.

Nga foltorja e Kuvendit, Balla tha se qëllimi i Metës ka qenë që të çojë në KED 4 emra të propozuar për Kushtetuesen, ndërsa e cilësoi procesin për zgjedhjen e anëtarëve të rregullt.

"Presidenti bën mirë të heqë maskën dhe të dalë të flasë troç. Presidenti nuk ka hallin e Kushtetutës dhe të afatit. Presidenti ka ngulmuar që lista nga KED ti shkojë me 4 veta. Sepse ka parë që e katërta e renditur është një person që Presidenti ka besim. Presidenti do të çojë në Gjykatë Kushtetuese bashkëjetuesen e Alibeajt. Le të dalë ai zotëria dhe le të thotë është kështu apo jo. Kjo është troç, lërini dënglat. Presidenti nuk ka hall as afatin kushtetues, as kriteresh, as të na këndojë atë këngën " e kam unë e ke ti...". O zotëri, Presidenti nëse do të lexojë kushtetutën nuk ka të drejtë të bëjë të tretin sipas tij. Meqë të parin e zgjedh Presidenti, të dytin Kuvendi, të tretin e ka Gjykata e Lartë. Që do të thotë që ne të presim, por ky parim zbatohet në rastin kur gjykata kushtetuese i ka të 9 anëtarët."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Para fillimit të takimit të sotëm informal në Bruksel, Rama tha se do të diskutohet për metodologjinë e re të zgjerimit të BE për të cilë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka zhvilluar sot një takim me disa përfaqësues të familjeve pronare të Tiranës në selinë bl

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, është shprehur përmes një postimi në rrjetet sociale se kryeministri Edi Rama mbron 

Kryeministri Edi Rama ka mbërritur në Bruksel ku sot është pritur nga Presidenti i Këshillit Europian Charles Michel para takimit informa

Gjatë qëndrimit në Gjermani, ministri në Detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj, zhvilloi një takim me ministrin e jashtëm të

Partia Demokratike ka akuzuar sot kryebashkiakun e Tiranës, Erion Veliaj se nuk ka investuar në infrastrukturën e kryeqytetit duke marrë

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka përshëndetur anëtarësimin e FRPD-së në forumin zyrtar studentor të Partisë Popullore Eur

Mbi pakon me eksploziv, e cila u gjend poshtë makinës së administratorit të Vllaznisë, Suad Liçi ka reaguar edhe kryetarja e bashkisë Shk

Në një postim në Facebook, kryeministri Edi Rama bën me dijeni atë që ai e cilëson “një lajm të mirë për miqtë e kësaj faqeje që presin n

Në një deklaratë nga selia e Partisë Demokratike, ish-deputeti Klevis Balliu ka deklaruar se me në krye të qeverisë Edi Ramën nuk ka drej