Balla: Dëmshpërblimet për ish-të përndjekurit politikë do vazhdojnë, Berisha është tallur me ta

16/07/2020 - 11:58

Kreu i grupit parlamentar të PS-së, Taulant Balla në fjalën e tij në Kuvend u ndal tek çështja e dëmshpërblimit të ish-të përndjekurve politikë, ndërsa tha se ky proces vijon.

Ai theksoi se edhe në këto kushte të vështira që po kalon vendi, procesi i dëmshpërblimeve do të vijojë, ndërsa nuk i kurseu sulmet ndaj PD-së dhe ish-kryeministrit Sali Berisha.

“Sa herë diskutohet në Kuvend një akt ligjor që ka të bëjë me trajtimin e ish-të përndjekurve politikë, diskutimet patetike në këtë sallë dhe qarje halli real të të përndjekurve, nga njerëz që nuk kanë bërë kurrë për ta. S’kam asgjë me deputetët e opozitës, edhe pse fjalë për fjalë ngjanin me fjalime të kolegëve të tyre që i kanë sjellë në Parlament. E vërteta është si drita e diellit, që kjo maxhorancë pas 2013-ës, është e vetmja që realisht e ka adresuar financiarisht dëmshpërblimin e merituar të atyre që kanë qenë të përndjekur. Të gjithë e dimë se ka nga ata që dhe pse kanë qenë të dënuar për vepra të tjera penale, duan të marrin dëmshpërblim. Me ndryshimet ligjore të vitit 2014, i kemi dhënë prioritet likuidimit të kategorisë parësore, pra ata që e kanë vuajtur vet. Ky vendim solli edhe likuidimin e të gjithë shumës.

Gjatë këtyre 6 viteve janë paguar 39 mijë e 162 subjekteve përfituese me 110 mln dollarë. Nga të cilat janë çelur 11 këste për përfituesit e kategorisë parësore. Kjo nuk është bërë për arsye fushatash. Nëse doni, t’ju them jo juve, por atyre të opozitës jashtëparlamentare personalisht, Sali Berishës që është tallur me të përndjekurit. Kjo shumë është shumë më e madhe se sa ka paguar PD në 6 vite. Dallimi ynë i madh me këdo tjetër në spektrin politik në këtë vend, është se PS qeveris për njerëzit. Për të drejtën e gjithsecilit në mënyrë të barabartë. Pala tjetër ka qeverisur për të bërë dallime dhe diferencime sociale.

Nga ana tjetër, me ndryshimet ligjore të 2018-ës u bë shikimi i dosjeve dhe afateve. Ligji i vitit 2009 u bë në prag të fushatës dhe rrena e radhës ishte që t’i merren vota të përndjekurve. Ish-lideri historik i PD, që hipte në varkën e Hoxhës apo rrinte në shtëpinë e tij. Sa i përket ligjit, ligji do të rrëzohet, pasi Lufta antifashiste nacionalçlirimtare ka qenë ndër momentet e rëndësishme. E kemi renditur Shqipërinë në mes të fituesve. Për çështje të këtij karakteri, është mirë që të lëmë mënjanë politikën. Mjaft është tallur politika me të persekutuarit. Dëgjova një deputet që u hakërruar ndaj barazisë gjinore, duke bërë krahasimin mes Theçer dhe Lenka Ccukos, Por kjo i shkon mister Binit.”, tha Balla.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj ka falënderuar Kuvendin Komunal të Bujanocit dhe të gjithë Luginën e Presh

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka ndarë në rrjetin social Facebook një mesazh urimi për Ditën e Çlirimit.

As këtë vit nuk munguan nostalgjikët e diktaturës dhe komunistët në kremtin e Ditës së Çlirimit të Shqipërisë.

Përmes ish-deputetes Orjola Pampuri, Partia Demokratike denoncoi një tjetër tender korruptiv të qeverisë, siç u shpreh ajo.

Shqipëria përkujton sot 76-vjetorin e çlirimit nga pushtuesit nazifashistë në Luftën e Dytë Botërore.

Ambasada Amerikane ka uruar Shqipërinë me rastin e Ditës së Çlirimit me disa vargje të Naim Frashërit.

Kryeministri Edi Rama, Presidenti Ilir Meta, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi, kreu i Bashkisë Tiranë Erion Veliaj dhe ministra të qeverisë e

Mëngjesin e 29 Nëntorit, kryesministri Edi Rama ka vensdosur të publikojë në profilin e tij në Facebook një shprehje të Qemal Stafa.

Kryetari i PD-së Lulzim Basha, me anë të një postimi në “Facebook” njofton se sot ka takuar heroin e luftës së Kosovës, Skerdilajd Llagam

Deputetja e opozitës Rudina Hajdari dhe Pano Soko kanë zgjedhur ditën e sotme për të prezantuar organizimin e partisë së re "Nisma".