Balla: Dorëheqja e Gjiknurit debat pa kuptim

19/09/2019 - 12:57

Kryetari i grupit parlamentar të PS, e ka konsideruar debat pa kuptim kërkesën për dorëheqjen e ministrit Damian Gjiknuri nga pozicioni i bashkëkryetarit të Komisionit për Reformën Zgjedhore.

Në një deklaratë për mediat Balla tha se Gjiknuri është nga ekspertët më të mirë të reformave shumëvjeçare në Shqipëri.

"Së pari nuk jam dakord me këtë qasje të kujtdo, qoftë edhe të PD që vendos kushte për përfaqësuesit e palës tjetër. Gjiknuri  është një nga ekspertët, në mos eksperti më i mirë i reformave shumëvjeçare zgjedhore në Shqipëri. 

Është eksperiencë e dobishme në funksion të mënyrës së përkthimit të rekomandimeve të OSBE/ODHIR në amendamente të Komisionit Zgjedhor. Nuk dua të hyj aspak në një debat pa kuptim. Është debat pa kuptim. Asnjëra palë nuk mund të zgjedhë palën tjetër. Në demokraci kundërshtari nuk zgjidhet. Kundërshtari zgjidhjet nga pala e vet. Kjo është pakuptimtë.

Të gjithë e dimë që pas vetë dorëzimit nga ana e PS, LSI është krijuar në Komisionin e Reformës Zgjedhore mundësia që PD të jetë e përfaqësuar përmes një zgjedhje që ne i kemi dhënë. Dhe ajo që kryeministri Rama ka bërë dje, në cilësinë e kryetarit të PS, është shprehje e gatishmërisë sonë që në Komision të jetë zëri apo kërkesat që burojnë nga PD dhe aleatëve të saj. 

Ne jemi kundërshtarë me njëri-tjetrin por kur bëhet fjalë për rëndësinë që ka reforma zgjedhore secila duhet të sjellë këndvështrimet e veta lidhur me atë që duhet të bëjmë domosdoshmërisht për të garantuar që zgjedhjet e 2021 të zhvillohen sipas një Kodi të ri Zgjedhor. 

Koha në dispozicion nuk është e gjatë por e shkurtër deri në 2021 por të kemi parasysh për shembull votimin e shqiptarëve që jetojnë jashtë. Çdo ditë e humbur në këtë ftesë të hapur të sinqertë për tu ulur dhe dialoguar është e çuar dëm."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Përfaqësuesja e opozitës parlamentare në Këshillin Politik të reformës Zgjedhore, Rudina Hajdari deklaroi sot në studion e emisionit “Opi

Familja e vajzës së abuzuar seksualisht në zonën e Paskuqanit do të zhvendoset në Tiranë.

Është mbyllur pa marrëveshje takimi i Këshillit Politik me Ambasadoren Amerikane Yuri Kim lidhur me çështjen e reformës zgjedhore.

Një lajm tronditës ka qarkulluar në mediat turke, të cilat shkruajnë se administratori i klubit sportiv Flamurtari Sinan Idrizi i cili ës

Presidenti i Republikës Ilir Meta dekreton kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr. 55/2020 “Për shërbimet e pagesave”.

Në kuadër të finalizimit të alternativës qeverisëse të Partisë Demokratike, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në një ta

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje reformën zgjedhore, për të cilën deri më tani nuk është gjetur konsensus nga

Pas Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, sot Partia Demokratike dorëzoi në SPAK një kallëzim për shembjen e Teatrit Kombëtar, pasi

Pas tejkalimit të pandemisë dhe rihapjes, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi është takuar me ambasadorët e OSBE, Bernd Borchardt dhe atë të Zvic

Kreu i opozitës shprehu falenderimin për Komisionerin për Zgjerimin, i cili tha se arritja e një marrëveshje për reformën zgjedhore është