‘Balla i ka pranuar lidhjet me trafikantët’, Pollo reagon nga Brukseli

15/10/2018 - 18:38

Deputeti i PD-së, Genc Pollo ka reaguar sërish përmes një deklarate pas përplasjeve që ndodhën në mbledhjen e Komisionit të Përbashkët të Stabilizim Asocimit.

Mesditën e sotme, opozita ka kërkuar përjashtimin e Taulant Ballës nga ky Komision, pasi sipas tyre është i lidhur me krimin.

Pollo thotë se përfaqësuesit e opozitës dorëzojnë memorandume sqaruese në Komisionin e Përbashkët të Stabilizim-Asocimit.

Deklarata e plotë e Genc Pollos në Bruksel:

Sot në mbledhjen e Komisionit të Përbashkët të Stabilizim Asocimit shpjeguam gojarisht e dorëzuam memorandume sqaruese se është tallje me dinjitetin e njeriut dhe dinjitetin e ligjit të diskutojmë për luftën kundër krimit, drogës e korrupsionit e të miratojmë deklarata ndërkohë që mbledhjen e (bashkë) kryeson Taulant Balla.

Mendoj se edhe shumë deputetë normalë të mazhorancës dhe i gjithë opinioni publik bie dakord për sa më lart.

Bien dakord edhe shumë eurodeputetë të informuar, pavarësisht se ata ruajnë aparencat dhe thonë me të drejtë se kjo çështje duhej zgjidhur në Tiranë. Por Rama e Ruçi nuk deshën të pranojnë një zgjidhje të thjeshtë që u propozuam para një jave. Të emëronin një socialist normal (ka ende të tillë) në krye të delegacionit parlamentar. Pse nuk e bënë e dinë ata.

Ndonjë deputet thotë se kjo çështje sqarohet në gjykatë. E drejtë edhe kjo. Aty do të sqarohet në një ditë jo të largët. Por hë për hë prokuroria e gjykatat janë me probleme e nuk para merret me skandalet e qeverisë. Pastaj politika është për të vepruar shpejt kur ka bazë e jo me vite. Dhe Balla i ka pranuar një pjesë të fajësimeve

Eurodeputetë kërkojnë sqarime nga ekzekutivi i tyre për raste Bego, Beço, Rrajo etj. Interesante të ndjekim zhvillimet.

Eurodeputetët mund të mos kenë mekanizëm procedural për ta larguar Ballën. Por, siç e thanë, do zënë hundën me dorë e vazhdojnë një orë punë

Por të mos presim nga Parlamenti Europian të na zgjidhi problemet një më një.

Balla është problemi i radhës i Rilindistave Aty ku lindi atu duhet zgjidhur: në Shqipëri!

Memorandumet do të bëhen publike nga BE në ditët në vijim.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Astrit Patozi ka zhvilluar mbrëmjen e sotme një takim me grupin themelues të partisë “Bindja Demokratike”.

Deputetja Rudina Hajdari ka reaguar sërish pas lajmeve të përhapura në media se do të jetë pjesë e partisë së re Bindja Demokratike.

Kryeministri Edi Rama e ka quajtur një zhvillim inkurajues ndalimin e 4 personave të përfshirë në grabitjen e Rinasit më 9 prill.

Ish-kryeministri Sali Berisha përmes një statusi në Facebook, hedh dyshime se policia po kërkon në Elbasan për autorë të rremë të grabitj

Ish-ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati ka kritikuar qëndrimin e mazhorancës lidhur me vendimin e Parlamentit të Hol

Duke reaguar për zgjedhjet e 30 qershorit dhe vendimin e opozitës së bashkuar për të mos marrë pjesë në to, ish-ministri i Drejtësisë, Yl

Kryetari i PD, Lulzim Basha mblodhi sot në orën 11:00 Kolegjin e Kryetarëve për të diskutuar për aksionin e opozitës, ku vendosi edhe dat

Deputetja Rudina Hajdari ka reaguar për herë të parë pas lajmit të krijimit të partisës së re "Bindja Demokratike".

Kryetari i PD-së, Lulzim Basha mbledh sot në orën 11:00 Kolegjin e Kryetarëve për të diskutuar për aksionin e opozitës.