BAROMETËR24: Mbaron “muaji i mjaltit” për qeverinë Rama

17/12/2013 - 19:27

Nga Eduard Zaloshnja

TIRANE, 17 dhjetor 2013 -Vetëm tre muaj pas betimit zyrtar, kuota pozitive e kabinetit ministror të përzgjedhur nga Edi Rama ka rënë nën nivelin kritik 50%, në sondazhin periodik BAROMETËR24, të zhvilluar nga Eduard Zaloshnja për televizionin NEWS24. Aktualisht, vetëm 47% e të anketuarve në kampionin prej 1200 votuesish aktivë urbanë kanë opinion pozitiv për ekipin e minstrave, ndërkohë që 57% e të anketuarve kanë votuar për mazhorancën aktuale në 23 qershor. 

Kampioni i BAROMETËR24 anketohet periodikisht çdo muaj dhe është përzgjedhur në fillim të tetorit ndër 2850 qytetarë të kontaktuar me telefon fiks, në mënyrë që të jetë i balancuar gjeografikisht, demografikisht, dhe politikisht. Rreth 96% e të anketuarve të kampionit kanë marrë pjesë në zgjedhjet e 23 qershorit, ndërsa 4% të tjerë kanë qenë pjesëmarrës në 2011 dhe/ose në 2009. MAKSIMUMI I MARZHIT TË GABIMIT STATISTIKOR për kampionin është Plus/Minus 2.8%. 

Perceptimi për dy drejtimet kryesore të qeverisjes – rendin dhe ekonominë – ka pësuar një përkeqësim të ndjeshëm në muajin e fundit. Aktualisht, vetëm 43% e të anketuarve të BAROMETËR24 mendojnë se situata e rendit po përmirsohet nën qeverisjen e re, nga 61% që mendonin kështu një muaj më parë. Vetëm 41% mendojnë se gjendja ekonomike e Shqipërisë do të jetë më e mirë pas një viti, nga 55% që mendonin kështu një muaj më parë. Ndërkohë, vetëm 36% e të anketuarve mendojnë se reforma në sistemin e drejtësisë do ta "shërojë" së shpejti atë. 

Kuota pozitive për Kryeministrin Rama ka pësuar një rënie prej 4 pikë përqindje këtë muaj, ndërkohë që vetëm 1/3 e të anketuarve që kanë opinion pozitiv për Ramën e kanë shumë pozitiv opinionin për të (para një muaji, 2/3 e tyre kishin opinion shumë pozitiv). Kuotat pozitive për PD-në dhe kryetarin e saj Basha kanë mbetur të pandryshuara këtë muaj (përkatësisht 30% dhe 40%), ndërsa kuotat pozitive të LSI-së dhe kryetarit të saj Meta kanë pësuar një përmirësim modest prej 2-3 pikë përqindje. Më poshtë vijojnë të dhënat e hollësishme të anketimit, i cili u zhvillua me telefon në periudhën 10-16 dhjetor (Grafikët janë bashkëngjitur). A mendoni se sistemi i drejtësisë do të “shërohet” së shpejti? 

Po     Jo    Nuk e di 

36%  61%   3% A e përdorni rripin e sigurisë kur udhëtoni si shofer apo pasagjer? 

Rregullisht Disa here   Asnjëherë 

49%             23%          28% 

A mendoni se gjendja ekonomike e familjes suaj do të jetë më e mirë pas një viti? 

Muaji   Po   Jo    Nuk e di 

Tetor  49%  26% 25% 

Nentor 48% 29% 23% 

Dhjetor 39% 37% 24% 

A mendoni se gjendja ekonomike e Shqipërisë do të jetë më e mirë pas një viti? 
Muaji   Po    Jo    Nuk e di 

Tetor   55%  28% 17% 

Nentor 55% 30% 15% 

Dhjetor 41% 38% 21% 

A mendoni se situata e rendit po përmirsohet nën qeverisjen aktuale? 

Muaji    Po  Jo     Nuk e di 

Tetor    60% 21% 18% 

Nentor  61% 25% 14% 

Dhjetor 43% 53% 4% 

Opinioni për Kryeministrin Rama 

Muaji             Pozitiv   Negativ  Asnjanës 

23 Qershor    57%        39%        4% 

Tetor                57%     34%        9% 

Nentor              56%     36%       8% 

Dhjetor             52%      37%      11% 

*57% e të anketuarve kanë votuar për mazhorancën e majtë në 23qershor, 39% kanë votuar për opozitën e djathtë, dhe 4% janë votues aktivë që nuk votuan në 23 qershor për arsye të ndryshme. 

Opinioni për Gr. Parlamentar PS 

Muaji            Pozitiv  Negativ  Asnjanës 

23 Qershor 42%      39%       19% 

Tetor            47%       36%      17% 

Nentor         47%       37%      16% 

Dhjetor         47%      38%      15% 

*42% e të anketuarve kanë votuar për PS-në në 23qershor, 39% kanë votuar për opozitën e djathtë, dhe 19% janë votues aktivë që kanë votuar për parti të tjera ose që nuk votuan në 23 qershor për arsye të ndryshme. 

Opinioni për Kreun e PD, Basha 

Muaji            Pozitiv   Negativ   Asnjanës 

23 Qershor    30%      57%       13% 

Tetor               41%      44%       15% 

Nentor             40%     45%       15% 

Dhjetor            40%     45%       15% 

*30% e të anketuarve kanë votuar për PD-në në 23qershor, 57% kanë votuar për mazhorancën e majtë, dhe 13% janë votues aktivë që kanë votuar për parti të tjera ose që nuk votuan në 23 qershor për arsye të ndryshme. 

Opinioni për Gr. Parlamentar PD 

Muaji         Pozitiv  Negativ Asnjanës 

23 Qershor   30%     57%     13% 

Tetor              29%     51%     20% 

Nentor           30%    55%     15% 

Dhjetor          30%    56%     14% 

*30% e të anketuarve kanë votuar për PD-në në 23qershor, 57% kanë votuar për mazhorancën e majtë, dhe 13% janë votues aktivë që kanë votuar për parti të tjera ose që nuk votuan në 23 qershor për arsye të ndryshme. 

Opinioni për Kryeun e LSI, Meta 

Muaji             Pozitiv  Negativ  Asnjanës 

23 Qershor    10%      39%       51% 

Tetor               44%      39%       17% 

Nentor            44%      40%       16% 

Dhjetor           46%     40%        14% 

*10% e të anketuarve kanë votuar për PS-në në 23qershor, 39% kanë votuar për opozitën e djathtë, dhe 51% janë votues aktivë që kanë votuar për parti të tjera ose që nuk votuan në 23 qershor për arsye të ndryshme. 

Opinioni për Gr. Parlamentar LSI 

Muaji           Pozitiv   Negativ   Asnjanës 

23 Qershor   10%       39%         51% 

Tetor              37%       39%         24% 

Nentor            37%      40%         23% 

Dhjetor           40%      40%         20% 

*10% e të anketuarve kanë votuar për PS-në në 23qershor, 39% kanë votuar për opozitën e djathtë, dhe 51% janë votues aktivë që kanë votuar për parti të tjera ose që nuk votuan në 23 qershor për arsye të ndryshme. /News24/

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike pas dy deklaratave për media, ku denoncoi se Ministria e Mbrotjes kishte dhënë një tender 1.5 milionë euro pa garë në

Edhe institucioni i Presidentit të Republikës ndriçohet me ngjyrat e flamurit kombëtar italian në shenjë solidariteti me Italinë qe po ka

Pas problemeve në sistemin e e-Albania, kryeministri Edi Rama shprehet se qytetarët duhet të zbatojnë masat e vendosura nga qeveria për p

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa shpërndan postimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, duke theks

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i kërkon presidentit serb, Aleksandër Vuçiç që të zhbllokojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova

Ambasadori i BE, Luigi Soreca dhe lideri opozitar Lulzim Basha, kanë zhvilluar sot një video- konferencë, ku është diskutuar për çeljen e

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se ka dhënë pa garë tenderin 1.5 milionë euro për furnizimin me ushqime të Rezervave të Shtetit.

Edhe sot, kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook grafikun me kurbën e koronavirusit, ku Shqipëria renditet në vendet e fundit në

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka nisur sot një letër Presidentit të Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico lidhur me situatën

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka reaguar pasi Shqipëria dërgoi 30 mjekë dhe infermierë në Itali, ku situata nga pandemia ës