Basha: 1 në 3 socialistë nuk u bën pjesë e farsës së 30 qershorit

20/07/2019 - 21:56

Kreu i opozitës, Lulzim Basha ka zhvilluar një takim në Kurbin ku ka folur për një shumicë absolute që refuzuan votimet e 30 qershorit dhe që, sipas tij, u bënë pjesë e “Rama ik”.

“Kjo shumicë absolute është në radhë të parë, treguesi i vetëdijësimit të njerëzve se 30 qershori nuk bëhej për ta, por bëhej për Edi Ramën dhe një grusht banditësh dhe oligarkësh me të cilët sundon qeverinë”, është shprehur Basha.

Sipas Bashës, “po të heqim pjesëtarët e administratës, të cilët u sollën me forcë në proces dhe lanë në fletëvotime dëshmitë “më detyruan”, del se as 1 në 3 socialistë nuk u bë pjesë e kësaj farse.”

Në takimin informal me strukturat e PD në Laç, kryedemokrati tha se gjendja e rëndë ekonomike e qytetarëve është arsyeja e dytë e madhe për refuzimin e “regjimit të Ramës”.

“1 në 3 familje nuk mbyll dot muajin, me shpenzimet për ushqimet bazë. Papunësia ka arritur në shifra rekord dhe kostoja e jetesës është bërë e papërballueshme për shumicën dërrmuese të shqiptarëve”, argumentoi ai.

Lulzim Basha theksoi se refuzimi i Edi Ramës nuk do të kishte këto përmasa plebishitare, sipas tij, pa vendimet kurajoze të opozitës për përballje dhe djegien e mandateve.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ditën e sotme kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka takuar përsëri banorët e zonës së Plazhit në Durrës, të cilët u prekën nga

Zëdhënësi i Presidencës, Tedi Blushi ka reaguar

Gjatë mbledhjes së Komisionit për Integrimin Europian ku në fokus të bisedimeve ishte shqyrtimi i projektligjit "Për mediat audiovizive d

Kreu i Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani i është përgjigjur institucionit të Presidencës.

Presidenti Ilir Meta ka publikuar sot një video në gjuhën angleze, në të cilën shpjegohet edhe një herë si është kapur Këshilli i Emërime

Ish-ministri i Drejtësisë Ylli Manjani ka ironizuar në rrjete sociale situatën e krijuar në vend pas tërmetit.

Kryedemokrati Lulzim Basha thotë se tërmeti i 26 nëntorit nxori në pah Shqipërinë e vërtetë, të varfër e të vjedhur, si dhe paaftësinë dh

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili në një dalje për mediat ka apeluar që këto të fundit të tregojnë fuqinë përballë kryeministrit Edi Ra

Kryeministri Edi Rama ishte sot edhe në familjen Gjana në Durrës, e cila humbi një familjar nga tërmeti i rëndë që goditi vendin më 26 në

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi, ka reaguar pas deklaratës së bërë një ditë më parë nga Kreu i KED, Ardian Dvorani.