Basha dhe aleatët prezantojnë platformën për zgjedhje të lira e të ndershme

02/05/2019 - 11:42

Kreu i PD-së Lulzim Basha në një deklaratë për shtyp për prezantimin e platformës për zgjedhjet e lira dhe të ndershme, nuk ka kursyer akuzat ndaj qeverisë.

“Sot vendi është në kolaps, në kolaps të demokracisë. Ndodhet në kushtet ku nuk kemi Gjykatë kushtetuese të Lartë, jemi në kushtet e një kolapsi ekonomik e shoqëror.

Korrupsioni ka qenë bashkë shoqërues i shëmtuar i Shqipërisë. Kolapsi i ekonomisë ka sjellë nivele të mjerueshme si ato të Afrikës, 1 në 10 shqiptarë ushqehet një herë në ditë. Kjo për 2 arsye:

E para kjo qeveri nuk ka ardhur si produkt i votës së lirë, por si produkt i bashkëpunimit me krimin e organizuar.
E dyta ndryshe nga ç’parashikon ligji, këtu nuk ka asnjë instancë kontrolli legjitim, pushtet janë përqëndruar në një dorë. Institucionet janë të kapura”,
tha ai.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një shqiptare ulet për herë të parë në Parlamentin Europian. Ajo është Arba Kokalari, që jeton prej vitesh në Suedi.

Pas publikimit të rezultateve paraprake Knut Fleckenstein, raportuesi për Shqipërinë në KE, i cili nuk është zgjedhur për të qenë pjesë e

Sipas kryedemokratit Lulzim Basha, Europa e dëgjoi zërin e shqiptarëve të bashkuar, duke iu referuar protestës së një dite më parë.

Raportuesi për Shqipërinë në KE, Knut Fleckenstein me shumë gjasa nuk do të jetë më pjesë e Parlamentit Parlamentin Europian.

Presidenti  Ilir Meta mori pjesë sot në hapjen e Festivalit të Parë Mbarëkombëtar të “Kcimit të Tropojës”.

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi ka komentuar në Faceboo protestën e organizuar dje nga opozita e bashkuar.

Ish-deputeti demokrat, Klevis Balliu në studion e lajmeve në News 24 tha se kryeministri Edi Rama ka 5 ditë kohë për të dhënë dorëheqjen.

Ish-deputeti i Lëvizjes Socialiste për Integrim, Petrit Vasili, ka reaguar lidhur me letrën e 5 të kryeministrit Edi Rama, drejtuar lider

Lëvizja Vetëvendosje në Shqipëri kërkon dorëheqjen e kryeministrit Edi Rams dhe klikës së tij së tajkunëve, siç e thotë ajo në një komuni