Basha: Do bëjmë gjithçka për përmbushjen e 15 kushteve

26/03/2020 - 19:17

Kreu i opozitës Lulzim Basha zhvilloi sot një video-konferencë me komisionerin e KE për Zgjerimin, Oliver Varhelyi.

Në një video-mesazh në Facebook, Basha dha detaje se çfarë bisedoi me komisionerin.

Ai tha se e falenderoi atë për mbështetjen për hapjen e negociatave të cilat do të zyrtarizohen pas  përmbushjes së 15 kushteve sipas Bashës.

“I bëra të qartë Komisionerit se ne si opozitë do të bëjmë gjithcka për plotësimin e 15 kushteve”, tha Basha.

Kreu i PD tha gjithashtu se kishte biseduar në lidhje me krizën e pandemisë së koronavirusit ku në mënyrë të vecantë e kishte falenderuar komisionerin Varhelyi për ndihmën ekonomike, 50 milionë euro, të akorduar për Shqipërinë.

“Shqipëria e ka të domosdoshme mbështetjen për familjet në nevojë”, tha kreu i opozitës.

Ai bëri të ditur se gjatë bisedës me komisionerin kishte kërkuar për mundësi në ristrukturimin e fondeve IPA për të shkuar për krizën e virusit si dhe për mekanizma të tjerë që BE ka në dispozicion.

“Ditë më të mira do të vijën për ju”, mbylli Basha mesazhin e tij për qytetarët.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kyeministri Edi Rama është në një lidhje ‘Live’ në emisionin Open te Eni Vasilit në Top Channel ku po u përgjigjet disa pyetjeve në lidhj

Koordinatori për situatën COVID 19, Arben Ahmetaj deklaroi se brenda institucioneve qeveritare është duke u diskutuar paketa e dytë ekono

Ambasadorja amerikane Yuri Kim shprehet se është krenare që mbikqyri në terren dhurimin e ndihmës së SHBA me pajisje mjekësore për person

Nënkryetari i PD, Edi Paloka, me anë të një statusi të publikuar në Facebook, i është përgjigjur akuzave të kryeministrit Rama në drejtim

Ish-presidenti Bujar Nishani ka akuzuar qeverinë se po gënjen shqiptarët për numrin real të viktimave nga pandemia e COVID-19.

Kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook një grafik të ecurisë së koronavirusit në Shqipëri dhe vendet e tjera të rajonit dhe botës

Kryeministri Edi Rama vjen me një tjetër mesazh drejtuar qytetarëve, të cilët në këto momente të vështira për shkak të koronavirusit po h

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka kërkuar nga qeveria shqiptare që të ofrojë asistencë mjekësore në Luginën e Preshevës, e

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Ervin Salianji ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se po u ofron qytetarëve të Thumanës vetëm shfaqje d

Kryeministri Edi Rama ka sulmuar kryedemokrtin Lulzim Basha përmes një postimi në Twitter.