Basha: Heqja e taksës së sheshtë, do të shkaktojë një efekt negativ për ekonominë

17/12/2013 - 13:00

TIRANË,17 dhjetor 2013 – Partia Demokratike ka nisur sot seancat dëgjimore me grupet e interesit, ne lidhje me projekt/buxhetin dhe paketën fiskale të qeverisë. 
Kreu demokrat Lulzim Basha, i pranishëm në një bashkëbisedim me përfaqësues të biznesit në vend, theksoi se qëllimi i PD-së është të rikuperojë sadopak mungesën e dëgjimit të zërit të grupeve të interesit në procesin e hartimit të buxhetit 2014. 

Sipas Bashes  ajo që po propozon mazhoranca është një “ndryshim drastik, dramatik, pothuajse total i realitetit fiskal dhe buxhetor”. 

Ndër të tjera Basha shprehu shqetësimin e opozitës për paketën e re fiskale, pasi sipas tij, “largimi arbitrar nga sistemi i taksës së sheshtë do ta kapë për fyti rritjen njomëzake që Shqipëria dhe shqiptarët kanë gëzuar prej 5 -6 vitesh me radhë. Do të shkaktojë një efekt negativ për ekonominë. Trembje e investitorëve, euros, dollarit dhe lekut”. 
Sipas PD-së, pr/buxheti i vitit 2014 ka në thelb arbitraritetin dhe paaftësinë e qeverisë. 

Duke i bërë thirrje edhe përfaqësuesve të mazhorancës që t’i bashkohen konsultimeve me grupet e interesit, kreu i PD-së ka nisur bashkëbisedimin me përfaqësues të biznesit për aspekte të paketës fiskale që prekin aktivitetin e tyre. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike pas dy deklaratave për media, ku denoncoi se Ministria e Mbrotjes kishte dhënë një tender 1.5 milionë euro pa garë në

Edhe institucioni i Presidentit të Republikës ndriçohet me ngjyrat e flamurit kombëtar italian në shenjë solidariteti me Italinë qe po ka

Pas problemeve në sistemin e e-Albania, kryeministri Edi Rama shprehet se qytetarët duhet të zbatojnë masat e vendosura nga qeveria për p

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa shpërndan postimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, duke theks

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i kërkon presidentit serb, Aleksandër Vuçiç që të zhbllokojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova

Ambasadori i BE, Luigi Soreca dhe lideri opozitar Lulzim Basha, kanë zhvilluar sot një video- konferencë, ku është diskutuar për çeljen e

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se ka dhënë pa garë tenderin 1.5 milionë euro për furnizimin me ushqime të Rezervave të Shtetit.

Edhe sot, kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook grafikun me kurbën e koronavirusit, ku Shqipëria renditet në vendet e fundit në

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka nisur sot një letër Presidentit të Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico lidhur me situatën

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka reaguar pasi Shqipëria dërgoi 30 mjekë dhe infermierë në Itali, ku situata nga pandemia ës