Basha i përgjigjet letrës së Ramës për Reformën Zgjedhore

18/09/2019 - 15:49

Kryedemokrati Lulzim Basha ka reaguar pas letrës së kryeministrit Edi Rama, duke e quajtur si ofertë të pasinqertë letrën e dërguar ditën e sotme, ku kërkohej një takim me partitë opozitare për reformën zgjedhore.

Basha tha se letra e Ramës është provokim, dhe se Reforma Zgjedhore nuk mund të bëhet me kryetar ish-ministrin Damian Gjiknuri.

"Sot prioritet është zgjidhja e krizës, kriza ekonomike nuk zgjidhet vetem me krizën politike, zgjidhja e krizës politike është prioritet absolut i PD opozitës së bashkuar, krizën nuk e ka shkaktuar kodi zgjedhor, kushtetuta dhe ligjet e Shqipërisë, ato s’janë përgjegjëse per Kajmakun, Babanin, Pjetrin, as për vjedhjen e votave në zgjedhjet moniste të 30 qershorit.

Ndaj zgjidhja e krizës politike dhe për lajmin pozitiv që duam nga BE, duhet të vijë vetëm përmes vulnetit politik, s’mund të fshihemi pas letrave e fletërrufeve politike, as pas provokimeve, se nese reforma zgjedhore vjen me ftesë nga Damian Gjiknuri që është i dyshuari kryesor në dosjen 184, le të ftojnë edhe Ymer Lalën, dhe Enver Bajrin, Emiljano Shullazin, Avdylajt se kjo është një tallje, një provokim për të gjithë shqiptarët.

Opozita ka përgatitur një platformë për reformën zgjedhore, një transformim të thellë politike ta cojë vendimarrjen te qytetarët shqiptarë, dhe e dyta të krijojë mekanizmat me anë të cilave kurrë më mos përsëritet një situatë e tillë që të kapen institucionet.

Në këtë kuadër opozita po përgatit platformën. Pra po, ne jemi të vendosur dhe reforma zgjedhore ka rëndësinë e saj por zgjidhja e krizës kërkon vullnet politik, provokime të tilla, përfshirja në reformn zgjedhore e nje te dyshuari, tregojnë mungesën e vullnetit politik", tha Basha.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Një ditë pas arritjes së marrëveshjes për reformën zgjedhore, kreu i grupit demokrat, Myslim Murrizi pas takimin me ambasadoren Yuri Kim,

Deputeti socialist, Taulant Balla thotë se kryedemokrati Lulzim Basha duhet t’i kërkojë falje shqiptarëve për lajmin e rremë për kontenie

Ministri i Brendshëm Sandër Lleshaj ka reaguar në lidhje me rastin shefit të postës së policisë së Fushë-Arrëzit, Izmir Duraku i cili u a

Presidenti Ilir Meta i ka dërguar një urim mbretit të Suedisë Carl XVI Gustaf me rastin e Ditës Kombëtare të Suedisë teksa uron edhe gjit

Këshilli Politik për Reformën Zgjedhore arriti sot në një konsensus mbi ndryshimet në Kodin Zgjedhor që do të adresojnë rekomandimet e OS

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi, vlerëson marrëveshjen e arritur mes palëve politike për Reformën Zgjedhore, duke theksuar se duhet imp

Presidenti Ilir Meta ka përshëndetur gjithashtu arritjen e një marrëveshjeje për Reformanë Zgjedhore.

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varhelyi reagoi pas lajmit se në Shqipëri është arritur marrëveshja për Reformën Zgjedhore.

Edhe kryeministri Edi Rama reagoi pas arritjes së marrëveshjes për Reformën Zgjedhore. Ai shkroi se e rëndësishme është që Lulzim Basha d

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim në përfundim të mbledhjes së këshillit Politik për Reformën Zgjedhore, për të cilën palët vendosën të dak