Basha: Javën e ardhshme opozita konkretizon dokumentin strategjik

19/11/2019 - 12:13

Kryedemokrati Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të takimit në Presidencë bashkë me aleatët.  Basha tha se reforma në drejtësi ka qenë një nga pikat e diskutimit, ndërsa u ndal edhe tek reforma zgjedhore. 

Kryetari i PD-së theksoi se javën e ardhshme do të jetë gati drafti i opozitës për reformën zgjedhore.

"Çështja e dytë që kemi diskutuar është domosdoshmëria për zgjidhjen e krizës politike. Prej më shumë se 3 muajsh kjo detyrë është shtruar edhe nga institucionet ndërkombëtare. Prej më shumë se dy muajsh, opozita ka shprehur gatishmërinë për të kontribuar përmes një dialogu transparent për një reformë zgjedhore dhe zbatimin siç e kërkon Bundestagu. Shtyrja e afatit të Komisionit të Reformës Zgjedhore është një tjetër përpjekje për ti hedhur hi syve shqiptarëve dhe faktorit ndërkombëtar. Opozita as nuk ka kërkuar, as kërkon dhe as nuk mbështet shtyrjen për reformën zgjedhore. Javën e ardhshme opozita do të konkretizojë produktin e saj që është dokumenti strategjik për reformën zgjedhore në amendamentet përkatëse për ndërhyrjet e nevojshme në këto ligje. Pra propozimin e plotë për reformën zgjedhore", tha Basha.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ministri në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme, Gent Cakaj zhvilloi një takim me Ministren e Jashtme të Suedisë, Ann Linde, në kuadër

Pas deklaratës së kryedemokratit Lulzim Basha se kreu i qeverisë i ka ofruar atij një marrëveshje që të bëhej kryeministër ndërsa vetë ai

Gjatë një konference për shtyp nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha deklaroi publikisht ofertën që kryeministri Edi Rama i ka bërë p

Në një dalje për mediat pasi PS deklaroi gatishmërinë për hapjen e listave, kryedemokrati Lulzim Basha e konsideroi të prishur marrëveshj

Komisioneri për Zgjerimin, Oliver Varheley i beri thirrje sot maxhorancës që të votojë sa më parë marrëveshjen e dakordësuar të 5 qershor

Në një dalje për mediat, kryeministri Edi Rama konfirmoi se maxhoranca do të mbështesë nismën e deputetëve të opozitës së re, Myslim Murr

Kreu i Grupit Parlamentar të Partisë Socialiste, Taulant Balla, tha se mazhoranca mbështet ndryshimet e propozuara nga opozita parlamenta

Kryetarja e LSI, Monika Kryemadhi dhe kryedemokrati Lulzim Basha kanë zhvilluar një takim online me raporteren për Shqipërinë në BE, Isab

Ministrja e Mbrojtjes, Olta Xhaçka dhe ambasadorja amerikane në vendin tonë, Yuri Kim kanë zhvilluar një vizitë në Bazën Detare të Pashal

Partia Agrare Ambientaliste bën thirrje publike që të eleminohet çdo vonesë apo deformim për miratimin e Reformës Zgjedore.