Basha paralajmëron: Kryeprokuror për të mbrojtur Dakon, Tahirin e Ramën nuk mund të ketë!

13/12/2017 - 12:42

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, ka paralajmëruar kryeministrin Edi Rama që të tërhiqet nga procesi antikushtetues i zgjedhjes së kryeprokurorit të përkohshëm.

Basha akzoi kreun e qeverisë si fajtor për procesin e dështimit të kandidaturave të paraqitura nga shoqëria civile si dhe ngritjen e Këshillit të Lartë të Prokurorisë.

"Rama fshehtazi në shtator ka paraqitur në një ligj diçka që është në kundërshtim me Kushtetutën, ka kërkuar Prokuror të përkohshëm, për ta zgjedhur vetëm me votat  e tij, për të mbrojtur Vangjush Dakon, Saimir Tahirin e veten e tij. Zgjidhja vjen vetëm përmes Kushtetutës. I bëj një paralajmërim të fortë Edi Ramës: të ndalë procesin antikushtetues. Natyrisht që vendi duhet të ketë kryeprokuror, sa kohë që një kryeprokuror i ri nuk është zgjedhur, ai që është në detyrë, duhet të vazhdojë punën, se do bënte vepër penale po mos vazhdonte. Këshilli i lartë i prokurorisë është mbajtur peng nga Edi Rama. Komunkimi mes PD e PS është zhvilluar në mënyrë institucionale në Komisionin e Ligjeve. Jashtë kushtetutës s’mund të ketë as dialog, as pazar. Shkelja e Kushtetuës është vepra më e rëndë që mund të bëjnë dy politikanë. Nuk mund të ketë Prokuror të Përgjithshëm pa Vetting, të emëruar nga një parti politike."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama ka ironizuar kryetaren e LSI-së, Monika Kryemadhi, e cila deklaroi se në protestën e studentëve duhet të marrin pje

"Edi Rama dhe Erion Veliaj së bashku, kanë ndryshuar planin urbanistik të qytetit, në mënyrë që eksponentët e krimit të organizuar të

Kryeministri Edi Rama edhe sot nuk i është ndarë thumbimeve e ironive për rivalin e tij , kreun e PD-së, Lulzim Basha.

Monika Kryemadhi gjatë një takimi me strukturat e LSI-së në Pogradec deklaroi se kërkesat e studentëve reflektojnë gjendjen e vërtetë të

Teksa vëmendja politike dhe ajo e mbarë popullit është përqendruar te protesta e studentëve, mes tyre dhe kryeministrit Edi Rama ka pasur

Ka përfunduar procesi i numërimit të votave për anëtarët e rinj të Këshillit Kombëtar.

Ndërkohë që protesta e studentëve vijonte para oborrit të Parlamentit, disa deputetë të Partisë Demokratike dhe të LSI-së po bëheshin gat

Më herë kreu i Forumit Rinos Eurosocialist, Eljo Hysko postoi në rrjetet sociale një status ku lajmëronte dorëheqjen nga të gjitha pozici

Edhe pse prej disa ditësh studentët protestojnë në pritje të plotësimit të 8 kërkesave të tyre, kjo nuk e pengon kryeministrin Edi Rama t

Ish-deputeti i Durrësit, Gazmend Oketa, ka rrëmbyer vëmendjen mediatike dy ditët e fundit me rikthimin e tij në PD dhe përfshirjen në