Basha: Protesta e ardhshme më 25 maj, përballje ballore me të gjitha format

15/05/2019 - 19:06

Opozita ka vendosur që protestën e radhës ta zhvillojë më 25 maj në orën 19:00. Vendimi u mor sot në mbledhjen e kryesisë së Partisë Demokratike.

Pas mbledhjes, Basha u shpreh se protestat do të vijojnë deri sa të sigurohen zgjedhje të lira dhe të ndershme. Pasi sipas tij, blerja e votës është porosi e Edi Ramës.

Kryedemokrati tha se në përgjimet e bëra në Dibër për blerjen e votave është i përfshirë Rama, ndërsa theksoi se vendi është në kushtet e grushtit të shtetit.

Kreu i PD-së tha gjithashtu se gjysma e kandidatëve të PS për zgjedhjet e 30 qershorit janë kriminelë.

“Forumet më të larta drejtuese të PD dhe kryetarët e koalicionit opozitar kanë shqyrtuar gjendjen e rëndë të grushtit të shtetit ku ndodhet vendi. Sot e gjithë Shqipëria dhe bota kanë kuptuar se fshihet makthi i Edi Ramës për atë që e pret në zbardhjen e dosjeve hetimore ku përfshihet drejtpërdrejtë Edi Rama.

Vendimi unanim i opozitës është përballje ballore me të gjitha format. Që nga ky moment do të jemi çdo ditë dhe çdo minutë bashkë me qytetarët në një përballje pa kthim me ushtarët dhe shërbëtorët e juntës kriminale në pushtet derisa të diktojmë kthimin tek demokracia”,-tha Basha.

I pyetur nëse do të përdoren bomba me Molotov në protestën e 25 majit, Basha tha se ai është kundër dhunës, por jo gjithmonë do të jetë udhërrëfyes i njerëzve të cilët janë sulmuar me gazlotsjellës.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-deputetja e Partisë Demokratike, Jorida Tabaku përmes një deklarate nga selia blu, tha se Banka Botërore ka parashikuar situatë të rë

Ministrja e Arsimit, Sportit dhe Rinisë Besa Shahini, nëpërmjet një video të publikuar në rrjetet e saj sociale ka uruar fëmijët për fest

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të opozitës se ka shpenzuar 100 mijë euro nga paratë e shqiptarëve për udhëtim me charter pë

Ambasadori i Britanisë së Madhe në Shqipëri, Duncan Norman ka reaguar pas dështimit të konsensusit mes palëve politike për Reformën Zgjed

Ambasadori i BE, Luigi Soreca kërkon menjëherë një marrëveshje në Këshillin Politik.

Partia Demokratike do të dorëzojë sot kallëzim penal për shembjen e Teatrit Kombëtar, duke e cilësuar drejtësinë për këtë çështje provë p

Kreu i shtetit Ilir Meta ka pritur sot Ambasadorin e Austrisë, Christian Steiner, ndërsa i uroi suksese në misionin e tij në Shqipëri, në

Kreu i Partisë Demokratike ka zhvilluar sot një takim me përfaqësues të bizneseve të vogla në Kombinat, Tiranë.

Akademiku Artan Fuga nuk beson se Këshilli Politik do të arrijë të bëjë ndryshime rrënjësore në Reformën Zgjedhore.

Ambasadorja amerikane, Yuri Kim ka reaguar pasi palët thyen afatin e 31 majit dhe nuk arritën marrëveshjen për Reformën Zgjedhore.