Basha: Situata dramatike, ekonomia dhe politika dominohen nga droga

Postuar: 11/08/2017 - 17:30

Pas deklaratave të bëra një ditë më parë nga shefi i Antimafias, ka reaguar Lulzim Basha. Në një postim në rrjetet sociale, kreu i Partisë Demokratike shkruan se “shefi i Antimafias Italiane, Franko Roberti, i ka rënë edhe një herë këmbanave të alarmit për rrezikun që droga shqiptare po i sjell Italisë, duke fuqizuar krimin e organizuar që ka çuar në përplasje mes grupeve rivale mafioze që kërkojnë kontrollin e rrugëve të drogës nga Shqipëria”.

Basha thotë se tashmë prodhimi kryesor i Shqipërisë, eksporti kryesor i Shqipërisë dhe marrëdhënia kryesore që Shqipëria ka me botën është droga. Sipas tij, droga shqiptare është tashmë kërcënim serioz për rendin në Itali dhe vend të tjera europiane.

Më tej në reagimin e tij, kreu i PD e konsideron situatën akoma më dramatike sepse sipas Bashës tani ekonomia dhe politika në Shqipëri dominohen nga droga.

Për Bashën shpëtimi nga kjo gjendje mund të vijë vetëm nga reagimi i gjithë shoqërisë.

“Partia Demokratike prej katër vjetësh ka paralajmëruar për gjendjen dhe pasojat e pritshme të drogës, ka denoncuar politikanët dhe kriminelët e lidhur me drogën, ka ndërmarrë nisma ligjore kundër futjes në politikë të njerëzve të lidhur me drogën dhe krimin. Por përpjekjet e saj nuk mjaftojnë nëse media, shoqëria civile, intelektualët, biznesi dhe vetë qytetarët nuk reagojnë”, shkruan Basha më tej në reagimin e tij, ndërsa shton:

“Edi Rama nuk do të shkëputet kurrë nga droga, përkundrazi, do të vazhdojë të përdorë paratë e drogës për të fuqizuar pushtetin e tij personal dhe për të blerë e manipuluar opinionin publik. Partia Demokratike do të vazhdojë të luftojë pa kompromis politikën e drogës, por është detyra e çdokujt që kërkon një shoqëri pa drogë dhe një të ardhme të sigurt të reagojë dhe veprojë për të krijuar së bashku një front kundër drogës dhe politikës së drogës”.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Në një postim në Facebook, deputetja e re e PD-së për qarkun e Durrësit, Fatbardha Kadiu, vë theksin në problematikat që kanë shoqëruar k

Burime nga selia e Kryeministrisë tregojnë se është përfunduar struktura e qeverisë së re, e cila mesa duket do të ketë disa bashkime të

Kryeministri Edi Rama ia ka uruar shqiptarëve mëngjesin e sotëm me mbresat e një piloti spanjoll për vendin tonë.

Kryeministri Edi Rama mbylli të dielën e 20 gushtit pushimet për këtë vit.

Kryeministri Edi Rama dhe familja e tij kanë mbyllur dje pushimet në Dhërmi dhe janë kthyer në Tiranë.

Ish-kryeministri Sali Berisha, me anë të një statusi në “Facebook”, ka reaguar lidhur me raportin e qeverisë holandeze për rikthimin e vi

Edhe ish-kreu i shtetit, Bujar Nishani, reagoi në lidhje me lajmet që vijnë nga Hollanda për vendosjen e regjimit të vizave ndaj shqiptar

Kreu i ekzekutivit Edi Rama u bën thirrje qytetarëve të Shqipërisë që të bëhen pjesë e bashkëqeverisjes.