Bashkia e Tiranës jep 1 milion dollarë fonde për tërmetin

22/09/2019 - 17:00

Një milion dollarë është fondi që Bashkia e Tiranës do të vendosë për kapërcimin e situatës nga tërmeti i së shtunës. Ndërsa dhuroi ndihma për të prekurit, kryebashkiaku i Tiranës ftoi të gjithë banorët të bashkëpunojnë me njëri-tjetrin.

“Ne do të akordojmë një fond të Bashkisë së Tiranës, rreth 1 milion dollarë, le të themi për këtë fazë të parë të emergjencave. Emergjencat kanë qenë në gatishmëri, zjarrfikësit janë marrë me hapje dyersh, zhbllokime ashensorësh, mund të kemi pasur mbi 100 raste të tilla, pra ka pasur moment paniku pasi është bllokuar brava nga lëvizja apo bllokuar ashensori, por të gjitha këto janë kryer në punë minutash dhe nuk besoj që ka pasur më shumë se 10-15 minuta, teksa zjarrfikësja ka mbuluar një territor jashtëzakonisht të madh, 1200 kilometra katrorë që është Tirana”.

Veliaj tha se për të evidentuar më shpejt dëmet, Bashkia e Tiranës do të nxjerrë nga arkiva dosjet për të gjitha pallatet e ndërtuara në vitet ‘90.

“Do të fillojmë një tjetër operacion në Bashkinë e Tiranës. Do të nxjerrim të gjitha arkivat e pallateve kryesisht të viteve ‘90. Janë ndërtime që kanë ndodhur në vitet e tranzicionit. Nuk kemi pasur probleme me ndërtime solide dhe të kontrolluara, por me ndërtime ku është shtuar edhe ndonjë kat, po është zgjeruar një çikë edhe hapësira. Nuk po i hyj asaj si bëheshin pallatet në vitet ‘90 dhe me çfarë kontrolli, por ajo që do të bëjmë është që do nxjerrim gjithë fashikujt. Qytete të tjera të ngjashme me ne janë rrafshuar nga tërmete të kësaj natyre, por fatmirësisht Tirana kësaj i mbijetoi. Por duke nxjerrë fashikujt, do t’ia bëjmë më të lehtë punën çdo inspektori që do të vijë nga Instituti i Ndërtimit. Aty ku ndërtuesi, konstruktori, arkitekti inxhinieri është gjallë, është në Tiranë, mund të japin një dorë për të proceduar më shpejt gjithë inspektimet”.

Sipas kryebashkiakut Veliaj, situata mbetet më problematike në fshatrat e Tiranës, aty ku shtëpitë janë ndërtuar jo në sipërfaqet e duhura, ndërsa ka edhe banesa të vjetra të ndërtuara prej vitesh.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Familja e vajzës së abuzuar seksualisht në zonën e Paskuqanit do të zhvendoset në Tiranë.

Është mbyllur pa marrëveshje takimi i Këshillit Politik me Ambasadoren Amerikane Yuri Kim lidhur me çështjen e reformës zgjedhore.

Një lajm tronditës ka qarkulluar në mediat turke, të cilat shkruajnë se administratori i klubit sportiv Flamurtari Sinan Idrizi i cili ës

Presidenti i Republikës Ilir Meta dekreton kthimin për rishqyrtim në Kuvend të ligjit nr. 55/2020 “Për shërbimet e pagesave”.

Në kuadër të finalizimit të alternativës qeverisëse të Partisë Demokratike, kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha, priti në një ta

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani ka reaguar në lidhje reformën zgjedhore, për të cilën deri më tani nuk është gjetur konsensus nga

Pas Aleancës për Mbrojtjen e Teatrit Kombëtar, sot Partia Demokratike dorëzoi në SPAK një kallëzim për shembjen e Teatrit Kombëtar, pasi

Pas tejkalimit të pandemisë dhe rihapjes, kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi është takuar me ambasadorët e OSBE, Bernd Borchardt dhe atë të Zvic

Kreu i opozitës shprehu falenderimin për Komisionerin për Zgjerimin, i cili tha se arritja e një marrëveshje për reformën zgjedhore është

Gjatë takimit me prefektët, drejtuesit qendrorë dhe vendorë të Policisë së Shtetit për të analizuar masat dhe rezultatet në luftën antika