Berisha “non grata” nga SHBA, Shehaj: Vendim politik i DASH, s’kemi fakte

10/06/2021 - 21:24

Kandidati për kreun e PD, Agron Shehaj ka folur lidhur me vendimin e DASH për shpalljen “non grata” në SHBA, ish-kryeministrin Sali Berisha.

Në emisionin “Opinion”, Shehaj tha se nuk dëshiron të komentojë një vendim politik të SHBA, teksa shtoi se nuk ka prova për akuzat ndaj Berishës.

Kandidati për kreun e selisë blu pohoi se nëse merr drejtimin e PD, Berisha do të jetë pjesë e grupit parlamentar të kësaj force politike. Po ashtu, Shehaj vlerësoi dhe punën e ish-kryeministrit Berisha për orientimin e Shqipërisë drejtë demokracisë perëndimore.

Blendi Fevziu: Cili është qëndrimin për vendimin e DASH për ndalimin e e hyrjes në SHBA të Sali Berishës?

Agron Shehaj: Kam shprehur vlerësimin historik të PD që ka një kontribut të pamohueshmë për orientimin e Shqipërisë drejt perëndimit.Nuk kam dashur të komentoj vendimin e DASH se ne nuk kemi as fakte është thjeshtë një deklaratë politike. Nuk kam thënë që nuk kam asnjë koment, por nuk kam dashur ta komentoj. Nuk e shikoj të arsyeshme të komentoj një vendim politik të SHBA. Unë mendoj që për ne është e rëndësishme të mendojmë për PD dhe për të fituar në zgjedhje.

Rakipllari: Berisha do të jetë në grupin parlamentar?

Agron Shehaj: Absolutisht, po.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar 22-vjetorin e Çlirimit të Kosovës përmes një positmi në Facebook me një video nga 12 qershori i vitit 199

Kryedemokrati Lulzim Basha feston sot 47-vjetorin e lindjes, datë e cila përkon edhe me 30-vjetorin e themelimit të Partisë Socialiste.

Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka komentuar rastin e prokurorit të Përmetit, Asllan Bajrami, i cili ka marrë kërcënime pak ditë m

Taulant Balla ka uruar sot ditëlindjen e Partisë Socialiste përmes një videomesazhi të publikuar në Facebook. 

Partia Socialiste do të mbledhë sot pasdite Kongresin e jashtëzakonshëm.

Partia Socialiste e Shqipërisë feston sot 30-vjetorin e krijimit të saj dhe në një ditë të tillë nuk mund të mungonte një urim nga kryemi

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Tritan Shehu, iu është bashkuar reagimeve për anëtarësimin e përkohshme të Shqipërisë në Këshillin e

Një ditë pasi paralajmëroi mundësinë për t’u rikthyer në krye të Partisë Demokratike, në një postim në "Facebook", ish-lideri historik i

Ish-ministri për Europën dhe Punët e Jashtme Ditmir Bushati e shikon si një rezultat të punës së palodhur gjatë gjithë viteve të diplomac

Ambasadorja e SHBA-ve në Tiranë, Yuri Kim ka reaguar për anëtarësimin e Shqipërisë në Këshillin e Sigurisë në OKB.