Berisha takim me akademikë të Universitetit të Durrësit

Postuar: 16/04/2013 - 10:13

DURRES, 16 prill 2013- Kryeministri Berisha ka ritheksuar sot se punësimi i të rinjve dhe kualifikimi i tyre do të jenë në epiqendër të punës së Partisë Demokratike për 4 vitet që do të vijnë.

Në një takim me akademikë të Universitetit të Durrësit, shefi i qeverisë theksoi qeveria bëri të mundur realizimin e ëndrrës së çdo të riu për të ndjekur arsimin e lartë.

“Për ne si forcë politike të rinjtë kanë qënë dhe do mbeten në krye të axhendës sonë. Ne kemi krijuar kushtet që secili prej tyre të ndjekë universitetit, i dhamë fund arbitralitetit zyrtar për ëndrrën e tyre universitare. Çdo i ri do të ketë të drejtë për ta bërë këtë ëndërr realitet por ky është një hap, hapi tjetër është që cdo i ri duhet të ketë të drejtë të ndërtojë projektin e së ardhmes dhe në këtë kontest ne do bëjmë gjithçka për krijimin e vendeve të punës, për përshtatjen e forcave të punës me tregun.  Arsimi profesional është vendimtar dhe ka një rol të pazëvendësueshëm” tha Berisha.

Sipas kryeministrit, trajnimi profesional dhe lidhja e shkollës me tregun e punës janë shtylla kryesore në punësimin e të rinjve duke shtuar se arsimi profesional mbetet promotor i fuqishëm i zhvillimit rajonal.

“Ne kemi universitete në shumicën e qendrave të qarqeve. E vërteta më e madhe e tyre është se roli i tyre më kryesor duhet të jetë zhvillimi rajonal, promotorë të fuqishëm të zhvillimit rajonal. Territori i një qarku në kompleksitetin e tij është sa vendi në tërësi dhe potenciali më i madh për të kontribuar është rajoni ku je. Do bëjmë çmos të orientojmë universitete drejt këtyre profileve” tha Berisha.

Kryeministri ka vlerësuar universitetin e Durrësit për lidhje të mirë me tregun e punës, duke kërkuar që ky të bëhet shembull edhe për të tjerët.

Berisha: Ëndrra ime të bëhesha poet ose shkrimtar

“Ëndrra ime ishte të bëhesha poet apo shkrimtar”, kështu deklaroi sot Sali Berisha gjatë një komunikimi me studentë dhe akademikë sot në Universitetin e Durrësit. 
Duke theksuar shqetësimin e studentëve se në degë të veçanta numri i tyre është maksimal, krahasuar me vendet e punës që ofron tregu, Berisha shtoi se studenti mund të gjejë veten dhe në degë të tjera universitare. 

“Ëndrra ime ishte bëhesha poet apo shkrimtar sa kërkova të ndiqja Gjuhë-Letërsi, por nuk mu dha e drejta për këtë degë, mora të drejtën për studim, për mjekësi. Dhe në vitin e parë të fakultetit nuk e mendoja kurrë që do e doja kaq shumë këtë degë”, thas Berisha në seminarin me studentë e akademikë në Durrës. 

 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Ish-kryetari i degës së Partisë Demokratike të Durrësit, Osman Stafa, përmes një statusi në Facebook deklaron se do të marrë pjesë nesër

Edhe pak ditë kanë ngelur që Bujar Nishani të mos jetë më President i Republikës, pasi postin e tij do ta marrë presidenti i zgjedhur Ili

Kryetari i PS-së së Tiranës Saimir Tahiri zhvilloi një bashkëbisedim me të rinjtë e FRESSH-it, në kampingun e Jalës duke u dhën

Deputetja Klodiana Spahiu bashkëbisedim me banorët e zonës së Plazhit

Dy deputetet e Partisë Demokratike Albina Deda dhe Arbjola Halimi, të cilat u lanë jashtë listave të kandidatëve për zgjedhjet e 25 qersh

Eduard Selami deklaroi në Top Story se Lulzim Basha protestën në çadër dhe bojkotin e Parlamentit e përdori për të bllokuar reformën në d

Partia Socialiste dhe Lëvizja Socialiste për Integrim njohën një rritje të fuqishme në numrin e votave të fituara në Qarkun e Durrësit, k

Kritiku më i ashpër i Lulzim Bashës, deputeti aktual i PD-së Astrit Patozi nuk i ka kursyer akuzat në drejtim të kandidati për kryetar të

Ilir Meta është larguar përfundimisht nga Lëvizja Socialiste për Integrim.

Kandidati për kreun e PD, Eduard Sealmi ka vijuar takimet me demokratët e Kamzës dhe Kavajës.