Besa Shahini viziton Kosovën: Intensifikojmë programin e shkëmbimit të nxënësve, studentëve dhe pedagogëve

21/02/2020 - 19:14

Pas Gent Cakajt, dhe ministrja tjetër nga Kosova e kabinetit qeveritar shqiptar ka vizituar Prishtinën ku u takua me ministren e arsimit Hykmete Bajmari.

Shahini dhe Bajrami u dakordësuan në projektet e përbashkëta mes Shqipërisë dhe Kosovës si në atë të shkëmbimit të studentëve, nxënësve dhe pedagogëve.

Po ashtu Shahini prezantoi në Kosovë nismën ”Parlamenti i Nxënësve” dhe portalin ”Mësues për Shqipërinë”. Ajo tha se nisma është këshillati i saj në fuqizimin e zërit të të rinjve kurse portali cilësinë dhe meritokracinë në sistemin arsimor.

STATUSI I BESA SHAHINIT:

Sot në Prishtinë me homologen time Hykmete N. Bajrami u dakordësuam në thellimin e bashkëpunimit në projektet e përbashkëta mes Shqipërisë e Kosovës.

Prezantova nismën e “Parlamentit të Nxënësve” si këshilltarin tim në fuqizimin e zërit të të rinjve, si dhe portalin “Mësues për Shqipërinë” si mekanizmi që ka rikthyer tashmë në sistemin arsimor cilësinë, meritokracinë dhe transparencën.

Në vijim, do të intensifikojmë programin e shkëmbimit të nxënësve “Si N’Shtëpinë Tënde” dhe do të rrisim shkëmbimet e studentëve dhe pedagogëve për cilësi më të mirë të arsimit të lartë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti i Republikës Ilir Meta ka reaguar për 11-vjetorin e anëtarësimit të Shqipërisë në NATO.

Kryetarja e LSI-së, Monika Kryemadhi pohoi se nuk ka frikë nga COVID, pasi kujdeset për higjienën dhe ushqehen shëndetshëm si familje.

Për kryedemokratin Lulzim Basha, transparenca dhe informacioni mbi gjendjen reale të infektimeve janë jetike, për të ofruar garanci dhe s

Kryeministri Edi Rama në një lidhje të drejtpërdrejtë në “News 24” ka folur sërish për situatën e koronavirusit në vendin tonë.

Kryeministri Edi Rama ka paralajmëruar se nga e hëna do të vendosen rregulla të reja në tregun e Kombinatit, si i vetmi treg sipas kreut

Sekretari i përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi thotë se kryeministri Edi Rama është kapur në flagrancë duke gënjyer ndërsa publikon në

Përmes një reagimi për mediat, Presidenti Ilir Meta u ka bërë thirrje të gjithë qytetarëve që të respektojnë masat e karantinës në kuadër

Presidenti Ilir Meta ka reaguar pas lajmit për shërimin e Profesor Dhimitër Krajës.

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas shërimit nga koronavirusit të mjekut të njohur, Dhimitër Kraja.

Ish-deputetja demokrate, Dhurata Çupi ka sulmuar kryeministrin Edi Rama në një postim në Facebook, ku shkruan se sjellja e tij me pronën