Biseda me të moshuarën, Balla tregon se si përfituan 113 familje hipotekën

10/10/2019 - 10:33

Kreu i grupit parlamentar të PS-së Taulant Balla ka dhënë një lajm të mirë për 113 familjet që jetojnë në një pallat në Elbasan, të cilët janë pajisur me certifikatën e pronësisë.

Balla shkruan në një postim në Facebook se gjithçka nisi kur kishte takuar një zonjë të moshuar, e cila i kishte treguar për shqetësimin e saj.

"Pak muaj më parë takova në trotuarin pranë pallati të ndërtuar prej disa vitesh në Elbasan një zonjë të moshuar e cila mu ankua për çështjen e certifikatës së pronësisë së apartamentit ku jetonte bashkë me bashkëshortin. Në fakt apartamenti ishte blerë nga djali i saj që punonte prej vitesh në emigracion. Regjistrimi në Hipotekë ishte i pamundur sepse për shkak të ndryshimeve në projekt nga kompania ndërtuese. Për këtë qëllim u bë i domosdoshëm procesi i legalizimit. Procedura kërkoi kohën e nevojshme dhe natyrisht ndërtuesi mori penalitetet e parashikuara në ligj. Por tashmë 113 familjet që jetojnë në këtë pallat dhe njësi shërbimi morën çertifikatën e pronësisë."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Mbledhja e Këshillit Politik e zhvilluar në rezidencën e ambasadores së SHBA-ve, Yuri Kim është ndërprerë për disa orë për të rifilluar s

Megjithëse kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i kishte kërkuar pëlqimin Presidentit Meta për ligjin e Eurobondit, ky i fundit është shprehu

Ambasadori i Bashkimit Europian në Tiranë, Luigi Soreca ka shpërndarë mesazhin e Presidentit Ilir Meta lidhur me Reformën Zgjedhore për t

Kryeministri Edi Rama po merr pjesë në prezantimin e hidrocentralit të Skavicës.

Genoveva Ruiz Calavera, Drejtore për Ballkanin Perëndimor në KE, i ka pohuar sot institucioneve të Bashkimit Europian se “Jemi duke p

Presidenti, Ilir Meta, ka përshëndetur mesazhin e një ditë më parë të Brukselit, që nxit palët politike të përmbyllin me konsensus reform

Ambasadorët e SHBA, BE, Britanisë dhe ODIHR, do të takohen sërish me përfaqësuesit e Këshillit Politik sot në orën 11:00.

Përfaqësuesja e opozitës parlamentare në Këshillin Politik të reformës Zgjedhore, Rudina Hajdari deklaroi sot në studion e emisionit “Opi

Familja e vajzës së abuzuar seksualisht në zonën e Paskuqanit do të zhvendoset në Tiranë.

Është mbyllur pa marrëveshje takimi i Këshillit Politik me Ambasadoren Amerikane Yuri Kim lidhur me çështjen e reformës zgjedhore.