Bonusi i qirave për banorët e prekur nga tërmeti në Durrës, Rama i kërkon llogari Ahmetajt

25/03/2020 - 17:44

Gjatë mbledhjes online që po zhvillon me ministrat e kabinitetit qeveritar, kryeministri Edi Rama kërkuar sqarime nga ministri Arben Ahmetaj lidhur me bonusin e qirave për banorët e prekur nga tërmeti i 26 nëntorit në Durrës.

Rama i tha ministrit se të gjitha ankesat për bonusin e qirave në Durrës duhet të adresohen me urgjencë.

Pjesë nga dialogu:

Rama: Të gjitha ankesat për bonusin e qirave në Durrës duhet të adresohen me urgjencë.

Ahmetaj: Janë 1 miliard lekë dhe duhet rishikuar edhe një herë lista e plotë në mënyrë që të jenë të sakta dhe të procedojmë më tej.

Rama: Duhet të nxitësh të kryhet sa më shpejt procedura. Edhe për shkak të COVID-19 dera nuk hapet, por duhet zgjidhur. Lidhur me shtëpitë, e kemi thënë që ata nuk do të presin të ikë armiku.

Ahmetaj: Të dyja procedurat qoftë në Bashkinë e Tiranës, qoftë Fondi Shqiptar i Zhvillimit kanë filluar. FSHZH mbyll këtë të premte ofertat. Nga ana tjetër, Bashkia e Tiranës është në shqyrtimin e ofertave. Mund t’ju duhet që ta rihapin edhe një herë procesin.

Rama: Asnjë tolerencë. Shtëpitë do t’ua bëjmë më të mira se ç’i kishin. Asnjë vonesë.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha me anë të një statusi në “Facebook” shprehet se propozimet ekonomike të Dhomës Amerikane të T

Në Ditën Ndërkombëtare të Romëve, Presidenti Ilir Meta ka kërkuar një vëmendje të posaçme ndaj këtij komunitetei, në momentet e vështira

Kryeministri Edi rama ka bërë me dije se brenda 15 prillit qeveria do të miratojë paketën e zgjeruar financiare në mbështetje të të preku

Ministrja e Shtetit për Marrëdhëniet me Parlamentin, Elisa Spiropali në një lidhje live për rubrikën Opinion në ”News24” i është përgjigj

Kryedemokrati Lulzim Basha ka bërë sërish thirrje qytetarëve që të respektojne masat për parandalimin e përhapjes së koronavirusit.

Kryeministri Edi Rama ka sqaruar të gjithë qytetarët që u ka skaduar karta e identitetit se mund ta përdorin atë për të kryer shërbime në

Kryeministri Edi Rama bashkë me ministrin Arben Ahmetaj vizituan këtë paradite Thumanën, ku inspektuan punimet për 3 400 banesat e reja i

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Bardh Spahia, nëpërmjet një deklarate për shtyp akuzon qeverinë se ka gënjyer në lidhje me kapacitet

Kryeministri Edi Rama ka publikuar grafikun mbi ecurinë e koronavirusit në Shqipëri, ku 10 ditët e fundit kurba ka pësuar një rënie, për

Ish-kryeministri Sali Berisha në një postim në Facebook, ka komentuar situatën e krijuar me koronavirusin duke e vënë theksin në rëndësin