Braçe për negociatat me BE-në: Askush nuk na nxjerr nga ajo familje!

18/10/2019 - 13:39

Nga qyteti i Lushnjes ku mori pjesë në festimet e 75-vjetorit të çlirimit zv.kryeministri, Erion Braçe tha se askush nuk e nxjerr Shqipërinë nga familja europiane, pavarësisht se kush është, vendimmarrës i madh, politikbërës i madh apo i ardhur nga anët më të errëta të racizmit.

Teksa pritet vendimi për çeljen ose jo të negociatave të BE me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, Braçe u shpreh se shteti shqiptar do vazhdojë t'i qëndrojë kursit tonë në Bashkimin Europian, me Evropën me Perëndimin, për të luftuar secilin prej fenomeneve që edhe sot e kësaj dite edhe vete Europa i lufton.

"Do te ishim të turpëruar dhe me kokën poshtë, para asaj Evropë që sot duhet të vendosë për ne dhe pavarësisht vendimit që do të marrë, ne jemi në atë familje. I përkasim asaj familje, nuk na nxjerr më askush nga ajo familje, pavarësisht se çështë vendimmarrës i madh dhe politik-bërës i madh apo i ardhur nga zgëqet me te errëta të racizmit  kundër një pjese qe sot është në periferi të Evropës dhe jo për fajin tonë . Kemi bërë një zgjedhje të shkëlqyer para 75 vitesh, do të vazhdojmë t’i qëndrojmë asaj zgjedhje. Do vazhdojmë t’i qëndrojmë kursit tonë në Bashkimin Europian, do vazhdojmë t’i qëndrojmë kursit tonë me Evropën me Perëndimin, për të luftuar secilin prej fenomeneve që edhe sot e kësaj dite edhe vete Europa i lufton. Ne duam të jemi pjesë e Evropës, kjo ka qenë zgjedhja jonë ndër shekuj, që nga Skënderbeu e me radhë deri te partizanët e Luftës Antifashiste Nacional Çlirimtare."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Kryeministri Edi Rama në urimin e përditshëm në Facebook, ka ndarë sot me ndjekësit një video nga projekti i një shkolle 9-vjeçare në Dur

Qyteti i Shijakut prej disa javësh është kthyer në një kantier ndërtimi. Nga bashkia është punuar intensivisht për çdo aplikim të familje

Ish-deputeti i Partisë Demokratike, Agron Shehaj përmes një shënimi në Facebook ka akuzuar kryeministrin Edi Rama se nuk ka ndërtuar asnj

Kreu i Forumit Rinor të Partisë Demokratike, Belind Këlliçi ka akuzaur Bashkinë e Tiranës se po vjedh qytetarët përmes tenderit për ngroh

Kreu demokrat Lulzim Basha thotë se Rama nuk ka asnjë plan për të ndihmuar qytetarët dhe ekonominë në këtë situatë të rëndë pandemie.

Nënkryetari i LSI-së, Petrit Vasili përmes një statusi në Facebook i kërkon qeverisë Rama të largohet pasi sipas tij, ka dështuar me mena

Ministria për Europën dhe Punët e Jashtme ka reaguar për situatën e krijuar në pikën e kalimit kufitar me Greqinë, në Kakavijë.

Ministri i Brendshëm, Sandër Lleshaj ka reaguar në lidhje me situatën në pikat kufitare me Greqinë ku radha në territorin shqiptar ka shk

Presidenti Ilir Meta ka reaguar lidhur me situatën e krijuar në pikën kufitare të Kakavijës, ku qytetarët shqiptarë të cilët vijojnë të j

Ish-deputeti i LSI-së, Përparim Spahiu ka reaguar pasi Indeksi i Bazelit e klasifikoi vendin tonë me rrezikshmëri të lartë për pastrimin