Bushati ndan vizionin për integrimin evropian në “Friends of Europe”

04/12/2013 - 15:31

TIRANË, 4 dhjetor 2013 - Ministri i Punëve të Jashtme, Ditmir Bushati, në kuadër të vizitave që po zhvillon në Bruksel për Ministerialin e NATO-s, morri pjesë në aktivitetin e zhvilluar nga “ Friends of Europe”. 

Gjatë prezantimit të tij, ministri Bushati vuri theksin në integrimin evropian duke u shprehur se është i një rëndësie të veçantë politiko-shoqërore për vendin. 

Në panel ishte i ftuar edhe Komisioneri për Zgjerimin, Stefan Fule. 

Gjatë ligjeratës së tij, Fule deklaroi se dhënia e statusit të vendit kandidat për Shqipërinë është një proces politik. 

Gjithashtu, ai u shpreh entuziast për qeverinë e re dhe bashkëpunimin me opozitën, sikurse dha mbështetjen e tij për të përkrahur Shqipërinë në rrugën e integrimit evropian. 

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Partia Demokratike pas dy deklaratave për media, ku denoncoi se Ministria e Mbrotjes kishte dhënë një tender 1.5 milionë euro pa garë në

Edhe institucioni i Presidentit të Republikës ndriçohet me ngjyrat e flamurit kombëtar italian në shenjë solidariteti me Italinë qe po ka

Pas problemeve në sistemin e e-Albania, kryeministri Edi Rama shprehet se qytetarët duhet të zbatojnë masat e vendosura nga qeveria për p

Kreu i Partisë Demokratike, Lulzim Basha teksa shpërndan postimin e ambasadorit të Bashkimit Evropian në Tiranë, Luigi Soreca, duke theks

Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama i kërkon presidentit serb, Aleksandër Vuçiç që të zhbllokojë kalimin e kamionëve me mallra nga Kosova

Ambasadori i BE, Luigi Soreca dhe lideri opozitar Lulzim Basha, kanë zhvilluar sot një video- konferencë, ku është diskutuar për çeljen e

Partia Demokratike ka akuzuar qeverinë se ka dhënë pa garë tenderin 1.5 milionë euro për furnizimin me ushqime të Rezervave të Shtetit.

Edhe sot, kryeministri Edi Rama ka publikuar në Facebook grafikun me kurbën e koronavirusit, ku Shqipëria renditet në vendet e fundit në

Kryetari i Kuvendit, Gramoz Ruçi i ka nisur sot një letër Presidentit të Dhomës së Deputetëve të Italisë, Roberto Fico lidhur me situatën

Ish-kryeministri italian, Silvio Berluskoni ka reaguar pasi Shqipëria dërgoi 30 mjekë dhe infermierë në Itali, ku situata nga pandemia ës