Buzë detit dhe me të rinjtë! PDIU e çel kështu fushatën elektorale në Durrës (VIDEO)

25/03/2017 - 17:00

Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet ka çelur fushatën elektorale në Durrës në një aktivitet me të rinjtë, të mbajtur në shëtitoren “Taulantia” pranë bregut të detit.

Me radhë, të rinjtë e kësaj partie në fjalimet e mbajtura kanë ngritur problemet më shqetëuese sipas kësaj force politike, siç janë braktisja e Shqipërisë nga të rinjtë, mungesa e punësimit të tyre, problemet ekonomike që shqetësojnë familjet me ndihmë ekonomike etj. 

Mesila Doda, sekretare e përgjithshme e PDIU-së, deputete e Kuvendit Popullor, deklaroi se ndër pikat kryesore të fushatës elektorale të PDIU-së për të rinjtë është arsimi i tyre.

“Shkollat janë bërë kakofoni, të rinjtë e arsimuar janë të papunë, ne do të mbështesim familjet me shumë fëmijë, që fëmija i tretë dhe i katërt të kenë mbështetje nga shteti”, tha Doda.

Krenar Lasku, kreu i PDIU-së në Durrës, në fjalën e mbajtur deklaroi se në objekt të fushatës së PDIU-së do të jetë zgjidhja e çështjes çame, por dhe problemet që shqetësojnë qytetarët durrsakë.

Aktiviteti vijoi me pyetje-përgjigje nga pjesëmarrësit të cilët ngritën një sërë shqetësimesh kryesisht me karakter ekonomiko- social, dhe të mungesës së vendeve të punës.

K.H.

/portali DurresLajm/

Video: 
Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka kujtuar përmes një postimi në Facebook 8 gushtin e vitit 1944 kur rreth 300 të rinj antifashistë u mblodhën në ma

Nënkryetari i PD-së, Edi Paloka i është përgjigjur kreut të Grupit Parlamentar të PS, Taulant Ballës, në lidhje me deklaratën e këtij të

Eksperti i ekonomisë në PD, shefi i kabinetit të kryetarit të PD, Dorian Teliti ka folur sot në rubrikën “Opinion” në News24 për situatën

Kryetari i Partisë Demokratike Lulzim Basha kujton 4 efektivët e policisë të vrarë në krye të detyrës Fatos Xhani, Altin Dizdari, Kastrio

Nënkryetari i PD Durrës, Arlind Boshku ka denoncuar përmes një postimi në rrjete sociale ato që ai i konsideron si raste flagrante të rin

Paraditen e sotme, presidenti Ilir Meta ka publikuar në “Facebook” pamjet filmike të 29 viteve më parë, kur rreth 20 mijë shqiptarë u nis

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka publikuar foto të plazheve të boshatisur edhe pse është muaj pushimesh.

Ish-kryeministri Sali Berisha ka postuar në rrjete sociale denoncimin e një qytetari nga Durrësi lidhur me prerjen e kumbullave dekorativ

Ekperti i Ekonomisë pranë Partisë Demokratike Dorian Teliti, me anë të një deklarate për mediat tha se në treg ka para, por se ata keqpër

Nënkryetari i Partisë Demokratike në Durrës, Arlind Boshku ka reaguar për prerjen e kumbullave dekorative "Pissardi" në rrugën "Egnatia"