Bylykbashi: Bëmë propozime konkrete, luftë shit-blerjes e manipulimit të votave

11/11/2019 - 20:18

Ka përfunduar mbledhja e Grupit të Punës të Opozitës së Bashkuar për Reformën Zgjedhore. Ish-deputeti demokrat, Oerd Bylykbashi, tha në fund të mbledhjes së opozita ka propozime konkrete për zgjidhje, përsa i përket votimit.

Çështjet themelore në planin e opozitës, sipas Bylykbashit, janë lufta ndaj shit-blerjes dhe manipulimit të votave.

“Ka propozime konkrete për zgjidhjet sa i përket votimit. Identifikimi elektronik, votimi elektronik, është një zgjidhje. Duhet të luftojmë shit-blerjen dhe manipulimin e votës, nëpërmjet marrjes së kartave të identitetit. Do bëhet e mundur heqja e duarve të komisionerëve, që me urdhër të mazhorancës manipulojnë zgjedhjet. Zgjidhjet tona janë plotësisht të realizueshme”, tha Bylykbashi.

Pyetjes së një gazetari se "Kur do keni takim me mazhorancën?", Bylykbashi iu përgjigj:

"Propozimi jonë është i qartë në tryezë, me planin pesë pikësh. Zgjidhjet e mazhorancës janë krejtësisht të pabesueshme."

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Komisioni i Venecias është duke përgatitur dërgimin e një misioni faktmbledhës në Shqipëri, pas kërkesës të parlamentit në lidhje me çësh

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, u ndal sot në Korçë, nga ku tha se reforma territoriale ka dështuar.

Në një postim në Facebook, ish-kryeministri Sali Berisha ka kujtuar ish-presidentin e Kosovës, Ibrahim Rogova në 14-vjetorin e ndarjes së

Sot, presidenti Ilir Meta i është drejtuar zyrtarisht Komisionit të Venecias lidhur me shkeljet kushtetuese dhe ligjore që ka bërë Kuvend

Zyra e OSBE-së për Institucione Demokratike dhe të Drejtat e Njeriut (OSBE/ODIHR) dhe Prezenca e OSBE-së në Shqipëri organizuan sot, në T

Është mbajtur sot në Tiranë Konferenca Shkencore kushtuar 100-vjetorit të parlamentarizmit shqiptar.

Përmes një postimi në Facebook, ish-ministri i Jashtëm, Ditmir Bushati ku kujtuar ngjarje të ndryshme të ndodhura më 21 janar ndër vite.

Kryeministri Edi Rama u nis mëngjesin e sotëm nga aeroporti ushtarak Chuguev në Ukrainë, drejt pikës së kontaktit me ata që e kundërshtoj

Kryedemokrati Lulzim Basha ka kujtuar 00-vjetorin e Kongresit të Lushnjës, një nga ngjarjet më madhore të historisë së vendit tonë në të

Në një komunikim për mediat, sekretari për Çështjet Ligjore në PD, Çlirim Gjata tha se emërimi antikushtetues dhe i paligjshëm i Artur Me