Cakaj flet pas vendimit të BE: Nuk dështoi as Shqipëria as Maqedonia e Veriut

19/10/2019 - 12:41

Ministri i Jashtëm Gent Cakaj iu drejtua sot sërish mediave lidhur me vendimin e një ditë më parë të BE për të mos çelur negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë e Veriut.

Cakaj tha se mungesa e konsensusit nuk vjen prej dallimeve të brendshme të dy vendeve , por nga vizionet e ndryshme për të ardhmen e BE.

"Ky dështim, nuk vjen nga dështimi i Shqipërisë, por shfaqet si pasojë e drejtpërdrejtë, e një rrethane kur BE është në një shqyrtim të vetvetes. Presidenti Macron ka shqyrtim të prerë se nuk mund të ketë zgjerim të BE pa reformim paraprak të saj. Dy vendet u trajtuan në mënyrë identike, sepe dy vendet kanë përmbushur kushtet.", u shpreh Cakaj.

“Fqinji ynë, ka ndryshuar edhe emrin për të nisur procesin e negociatave, sidoqoftë vendimi u shtye sepse nuk kishte lidhje me Maqedoninë e Veriut. Njësoj si me Shqipërinë, e cila po kryen një reformë në drejtësi, të parë në rajon.”-  vijoi më tej ai.

Cakaj u ndal në vendimit e komisionit në qershor 2018, ndërsa theksoi se vendimi për shtyrjen sërish të negociatave pasqyron një varg diverngjencash në zemër të BE.

"Në qershor 2018 Këshilli iu përgjigj pozitivisht Shqipërisë, duke dhënë një plan vendimi konkret. Vetë vendet anëtare autorizuan komisionin për të monitoruar përparimin e Shqipërisë. Komisioni konfirmoi se Shqipëria ka bërë gjithë c’është e nevojshme për të nisur negociatat. Për shkak të cështjeve të brendshme Këshilli vendosi shtyrjen në tetor, dhe në tetor për herë të tretë nuk morëm përgjigjen e merituar. Nëse e ardhmja e BE është në pikëpyetje Shqipëria nuk mund të ofrojë përgjigje. Kjo shtyrje pasqyron një varg diverngjencash në zemër të BE. Shtyrjen e dy vendeve për në maj të 2020 nuk duhet ta kuptojmë as si përfundim të aspiratës, as si dështim, procesi i zgjerimit do të vijojë në mënyrë paralele me reformimin e brendshëm të BE. Kjo nuk do të thotë se do të ketë vonesë në realizimin e reformave të Shqipërisë. Do vijojmë me adresimin e cështejve që janë paraqitur në qëndrimet zyrtare të Bundestagut. Janë të nevojshme për ta bërë Shqipërinë europiane. Nuk kemi hapsirë për dekurajim kolektiv, pavarësisht sfidave, integrimi për Shqipërinë është i pakthyeshëm.", tha Cakaj.

/portali DurresLajm/

Na bëni like në facebook!: 

Lajme nga e njëjta kategori

Presidenti Ilir Meta ka postuar në rrjetin social “Facebook” një foto nga takimi me ish-kreun e shtetit shqiptar Rexhep Meidani.

Partia Demokratike ka reaguar përmes Sekretarit të Përgjithshëm, Gazment Bardhi lidhur me kallëzimin penal që Presidenti Ilir Meta firmos

Kreu i KED-së, Ardian Dvorani ka reaguar lidhur me kallëzimin penal që presidenti Ilir Meta firmosi ndaj tij, me akuzën e shpërdorimit të

Kreu i PAA-së, Agron Duka njofton themelimin e "Sindikatës së Fermerëve të Bashkuar", nga rrethet Fier, Berat, Lushnje dhe Elbasan, të ci

Presidenti Ilir Meta ka firmosur kallëzimin penal ndaj Kryetarit të Këshillit të Emërimeve në Drejtësi, Ardian Dvorani.

Në kuadër të nismës së Bashkisë Durrës, për realizimin e Dëgjesave Publike për PBA 2020-2022, ditën e hënë më 18 nëntor, u organizuan kat

Pas përfaqësueit të PD-së, Ivi Kaso, ka folur deputetja Rudina Hajdari për tryezën e OSBE për reformën zgjedhore.

Presidenti Ilir Meta do të depozitojë sot në Prokurorinë e Krimeve të Rënda kallzimin penal ndaj kreut të Këshillit të Emërimeve në Drejt

Kryedemokrati Lulzim Basha ka folur për mediat pas përfundimit të takimit në Presidencë bashkë me aleatët.  Basha tha se reforma në drejt

Presidenti Ilir Meta zhvilloi sot një takim me kryetarët e partive të Opozitës së Bashkuar, drejtuar nga Kryetari i Partisë Demokratike,